Home Kategorie Życie Amazon przegrał z byłym pracownikiem. Jak to się stało?

Amazon przegrał z byłym pracownikiem. Jak to się stało?

Sąd w Poznaniu uznał system oceny Amazona za antypracowniczy i niezgodny ze standardami Kodeksu Pracy. To prawdziwy przełom w walce o prawa pracownika.

Sąd Okręgowy w Poznaniu orzekł, że firma Amazon Fulfillment Poland bezprawnie zwolniła pracownika i musi przywrócić go do pracy. Amazon ma również wypłacić odszkodowanie swojemu pracownikowi.

Sam pracownik został zwolniony pod koniec roku 2016. Jaki był powód?  – “Brak realizacji minimalnych wyników w zakresie produktywności/wydajności na oczekiwanym poziomie co najmniej 100 procent” – stwierdził Amazon.

To może Cię zainteresować:  Dyrektorka szkoły uznała jej strój za nieodpowiedni. Internauci są zupełnie innego zdania.

– ” Zgodnie z prawem pracy, to pracodawca ustala cele, które pracownik ma zrealizować. W Amazon pracodawca z tego zrezygnował, ustalając zamiast tego, że pracownicy mają się ze sobą ścigać i dawać z siebie wszystko, choć nie mają z góry określonej ilości pracy do wykonania” –  tłumaczy Piotr Krzyżaniak, prawnik Inicjatywy Pracowniczej.

Poznański sąd z kolei uznał, że Amazon – “wypaczył ideę stosunku pracy arbitralnie przyznając sobie prawo do zwalniania najmniej wydajnych pracowników tylko dlatego, że ich wyniki są gorsze niż 90 proc. reszty załogi” – utrzymywanie zespołu w stanie ciągłego wyścigu szczurów, musi być męczące.

Wstęp do papugarni
Wstęp do papugarni
8,99 zł
12,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Od 8,99 zł: bilet wstępu do Papugarni Białystok

Twoja reakcja?

Super
Super
9
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz