Home Kategorie Niesamowite Odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów. 54,4 stopnia Celsjusza

Odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów. 54,4 stopnia Celsjusza

Na kalifornijskiej pustyni Mojave w Dolinie Śmierci w niedzielne popołudnie odnotowano prawdopodobnie najwyższą temperaturę w historii pomiarów. Wynosiła ona 54,4 stopnia Celsjusza. 

Zautomatyzowany system obserwacyjny prowadzony przez U.S. National Weather Service w Furnace Creek zgłosił ten rekord o 15:41 czasu lokalnego. Upał był naprawdę piekielny, a wilgotność powietrza spadła do zaledwie 7%.

Uprzedzając pytanie, prawdą jest to, że w roku 1913 w tym samym miejscu, odnotowano temperaturę 56,7 stopnia Celsjusza. Pomiar ten jednak, powszechnie uznaje się za błędny. Badania z roku 2016 wskazują, że takie wskazanie termometru nie było wtedy możliwe z meteorologicznego punktu widzenia. Prawdopodobnie więc, był to klasyczny błąd obserwatora.

To może Cię zainteresować:  HB rings – pierścionki dla zakochanych, którzy zapragną dzielić się ze sobą rytmem swoich serc.

Jak człowiek reaguje na tak wysoką temperaturę?

Na to pytanie odpowiedział Daniel Berc z NWS Las Vegas. W olbrzymim skrócie, można to porównać do siedzenia w piekarniku.

– “Człowiek się poci, ale pot wysycha natychmiast i nie da się odczuć, jak naprawdę jest ci gorąco” – powiedział – “Włosy na ciele stają dęba. To prawie tak, jakby było ci zimno, jakbyś dostał gęsiej skórki.” – dodaje. Jak można się domyślić, temperatura ta jest szalenie niebezpieczna dla człowieka.

To może Cię zainteresować:  Najnowsza prognoza pogody: „Wiemy dokładnie, kiedy do Polski wrócą afrykańskie upały”.

Jak można zauważyć, rekord padł dokładnie w czasach, kiedy klimatolodzy ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z ociepleniem planety. Lipiec, był trzecim najgorętszym siódmym miesiącem w roku z czego wszystkie trzy z nich, miały miejsce w przeciągu ostatnich trzech lat.

Fala upałów w Kalifornii ma potrwać do końca tygodnia i towarzyszą jej przerwy w dostawie prądu. Ciepło było również na Syberii co doprowadziło do pożarów tajgi.

Jak alarmują eksperci, ocieplanie się klimatu postępuje w tempie geometrycznym. Niedługo zmiany te będą niemożliwe do zatrzymania. Dlatego też, ludzie muszą zacząć działać.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz