Home Kategorie Życie Prawie 300 starych drzew przy drodze do Dębek ma zostać ściętych. Aktywiści podnoszą alarm.

Prawie 300 starych drzew przy drodze do Dębek ma zostać ściętych. Aktywiści podnoszą alarm.

Prawie 300 drzew rosnących przy drodze wojewódzkiej nr 213 może zostać ściętych “ze względów bezpieczeństwa”. Wiele z nich to wiekowe dęby, których historia sięga jeszcze XIX wieku.

Plan wycięcia drzew na trasie do Dębek spotkał się z dużym negatywnym odzewem aktywistów oraz okolicznych mieszkańców. Zdążyli oni bowiem już przywiązać się do tego krajobrazu.

O rozpoczęciu prac nad wycinką alei drzew przy drodze wojewódzkiej nr 213 (prowadzącej m.in do Dębek) poinformował Stanisław Łubieński – pisarz oraz autor bloga przyrodniczego “Dzika Ochota”. Zauważył on na drzewach oznaczenia, które mogły zwiastować, że ktoś chce wyciąć stojące przy drodze od wielu lat drzewa.

Ponadto podano również do informacji publicznej, że Rejon Dróg Wojewódzkich w Pucku rozpoczął już procedurę, która ma doprowadzić do wycięcia drzew (z 17-kilometrowej drogi Krokowa-Słuchowo ma zniknąć ich prawie 300. Wycinka jest spowodowana względami bezpieczeństwa.

Według urzędników, drzewa te zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego właśnie na tym odcinku. Procedura dopiero została rozpoczęta, ale jeżeli wójt gminy Krokowej i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyrażą na to zgodę, to Rejon Dróg Wojewódzkich w Pucku będzie miał otwartą drogę do przeprowadzenia wycinki.

Plan ten został skrytykowany przez mieszkańców oraz aktywistów. Zwrócili oni bowiem uwagę, że wiele z tych drzew ma kilkaset lat. Przygotowują oni wnioski, które mogą pomóc ochronić aleję przy drodze 213. Stanisław Łubieński walczy o ochronę alei drzew przypominając m.in archiwalne zdjęcia z 1920 roku i zauważając, że niektóre z nich mogły kiełkować jeszcze w połowie XIX wieku.

Biorąc tą kwestię pod uwagę, mamy do was bardzo ważne pytanie. Czy uważacie, że ochrona drzew jest warta potencjalnego zagrożenia, dla kierowców? Wypowiedzcie się w tej sprawie.

Kurs online: Doradca Dietetyki z MEN
Kurs online: Doradca Dietetyki z MEN
49,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Kurs online: Doradca dietetyczny z zaświadczeniem MEN za 49,99 zł w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz