Home Kategorie Zwierzęta Kolejny podatek w drodze. Masz psa? Zapłacisz krocie.

Kolejny podatek w drodze. Masz psa? Zapłacisz krocie.

Kolejny podatek w drodze. Masz psa? Zapłacisz krocie.

Nie wszyscy właściciele czworonogów są świadomi, że w Polsce istnieje podatek od psa, który trzeba płacić każdego roku. Jeszcze mniej osób wie, że wzrośnie on w przyszłym roku.

Podatek od psa obowiązuje w Polsce od blisko 30 lat (została wprowadzona Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 roku). Danina jest pobierana przez gminy, które ustalają jego wysokość indywidualnie. W przyszłym roku jednak, ma to ulec zmianie.

Warto jednak zauważyć, że gmina może też zrezygnować z jej pobierania – na taki krok zdecydowały się niektóre duże miasta, np. Warszawa czy Poznań. Opłata zaś obowiązuje w mniejszych miejscowościach, np. w Łomży czy Szczytnie.

To może Cię zainteresować:  W życie wchodzi nowy podatek. Podrożeją wasze ulubione produkty.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że Ministerstwo Finansów podaje jednak maksymalną kwotę, jakiej ta opłata nie może przekroczyć  danej kwoty. W przyszłym roku to właśnie ona ma się zwiększyć.

W 2021 roku górny limit wzrośnie i wyniesie 130,30 zł rocznie za jednego psa, czyli o prawie 5 zł więcej niż w tym roku. Obecnie wynosi 125,40 zł. Z kolei w 2019 r. było to 123,18 zł. Co ciekawe, w momencie wprowadzenia podatku od psa, wynosił on 100 zł.

Podatku nie muszą płacić:

  • osoby niepełnosprawne, korzystające z pomocy psa asystującego,
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (nawet jeśli zwierzak nie pracuje jako ich przewodnik). W takim wypadku jednak zwolnienie dotyczy tylko jednego psa,
  • osoby powyżej 65 roku życia i prowadzący gospodarstwo domowe samotnie,
  • osoby objęte podatkiem rolnym od gospodarstw rolnych (jeśli posiadają dwa psy),
  • członkowie przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych (jeśli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).
To może Cię zainteresować:  Ta japońska firma tworzy niesamowite samurajskie zbroje dla kotów i psów. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście!

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
15

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz