Home Kategorie Życie Zakaz palenia w kominkach. To pierwsze województwo w Polsce, które to wprowadza

Zakaz palenia w kominkach. To pierwsze województwo w Polsce, które to wprowadza

Zakaz palenia w kominkach. To pierwsze województwo w Polsce, które to wprowadza

Sejmik Województwa Mazowieckiego zapisał zakaz w nowym Programie Ochrony Powietrza. Wszystko oczywiście ma związek ze smogiem, który regularnie co zimę nas truje, powodując liczne choroby.

Jak uchwalono w kominkach nie będzie można palić w tzw. dni smogowe. W Mazowieckim oznacza to dni, w których wartość zanieczyszczenia będzie większa niż 50 ug na metr sześcienny.

Oczywiście ktoś może stwierdzić, że to żaden problem skoro nie będziemy mogli palić tylko w dni smogowe. Policzcie jednak proszę, ile dni smogowych występuje w takiej Warszawie. Macie już odpowiedź? A no właśnie.

Policzyła to również “Gazeta Wyborcza”. Dla Warszawy oznacza to jesienią i zima nawet 1/4 sezonu grzewczego. W 2017 r. było 87 dni, kiedy ta wartość zanieczyszczenia została przekroczona. W 2018 – 94 dni, w 2019 – 65 dni.

To może Cię zainteresować:  45-letnia kobieta urodziła 22 dziecko. „To najdziwniejszy ze wszystkich moich porodów”.

Jak trujący jest dym z domowego kominka? Spalanie drewna wypuszcza do atmosfery dużą ilości pyłów zawieszonych i rakotwórczy benzo(a)piren. Badali to m.in naukowcy w Podkowie Leśnej. Tam od dawna już wnosi się o tego typu zakaz. Mazowsze to pierwsze województwo, które się na to decyduje.

Ustalenia Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Instytut Ochrony Środowiska nie pozostawiły żadnych wątpliwości. Dla Podkowy Leśnej kominki były nawet w 70 proc. źródłem smogu. Podobnie źle jest też w willowych dzielnicach stolicy.

Co ciekawe nawet tam, gdzie już od dawna nie ma pieców węglowych, normy te są przekraczane regularnie. Dzieje się tak, gdy temperatura spada wieczorami. Jak zauważa gazeta, zakaz nie obowiązuje, kiedy powietrze jest czyste.

To może Cię zainteresować:  Smog nad Polską. Czarne punkty na mapie.

Ponadto tam, gdzie to właśnie tylko kominek może dać w danym domu ciepło, zakaz nie obowiązuje również w dni z zanieczyszczonym powietrzem. Zastanawiające jest jednak to, jak problematyczny ten zakaz będzie dla obywateli. A wy, co sądzicie o tym pomyśle? Czy ma on racje bytu?

 

Wyszczuplająca kriolipoliza
Wyszczuplająca kriolipoliza
99,90 zł
200,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Wyszczuplająca kriolipoliza od 99,90 zł w Instytucie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
10

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz