Home Kategorie Życie Tragiczna sytuacja w polskich szkołach. Jeżeli nic się nie zmieni, będzie naprawdę źle

Tragiczna sytuacja w polskich szkołach. Jeżeli nic się nie zmieni, będzie naprawdę źle

Tylko w Małopolsce do pracy po wakacjach nie wróciło ponad tysiąc nauczycieli – wynika z danych Związku Nauczycielstwa Polskiego. Na Mazowszu jest 1008 ofert pracy w szkołach.

Dane ZNP, które wciąż są niepełne, pokazują skalę problemu. – “Około pięć tysięcy nauczycieli odeszło ze szkoły we wrześniu, przechodząc na emeryturę, świadczenie kompensacyjne lub urlop dla poratowania zdrowia” – mówi Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP.

Związek Nauczycielstwa Polskiego co roku we wrześniu zbiera dane o tym, ilu nauczycieli wybrało się na emerytury, skorzystało z tak zwanych świadczeń kompensacyjnych (to forma wcześniejszej emerytury) lub zwolnienia lekarskiego i urlopu dla poratowania zdrowia. Wygląda na to, że takich nauczycieli jest w tym roku więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

– “Już w czerwcu zaczęły do nas docierać informacje o odejściach nauczycieli z pracy” – mówi Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP. Dodaje także że – “Było ich coraz więcej pod koniec wakacji i dlatego teraz na początku września postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja” – ta sytuacja rodzi wiele problemów.

Na ten moment, ZNP posiada niepełne dane z pięciu województw: pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego. – “Wynika z nich, że około pięć tysięcy nauczycieli odeszło ze szkoły we wrześniu, przechodząc na: emeryturę,  świadczenie kompensacyjne lub urlop dla poratowania zdrowia” – twierdzi Kaszulanis.

To może Cię zainteresować:  Policjant z Konina przeżył traumę. Pracodawca stoi za nim murem i wynajmuje obrońców.

Na przykład w Wielkopolsce (to dane z 80 procent oddziałów ZNP, bez Poznania) na emerytury wybrało się 393 nauczycieli (rok temu 208), świadczenia kompensacyjne 166 (73 w 2019 roku), urlopy dla poratowania zdrowia 701 osób (425 przed rokiem). W Małopolsce do pracy po wakacjach nie wróciło 1000 nauczycieli. Według lokalnego ZNP to dwa razy więcej niż w latach ubiegłych. To naprawdę spore liczby.

Według Sławomira Broniarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego to, że nauczyciele nie wracają do pracy, to też “negatywna ocena tego, co dzieje się w oświacie, ogromne obawy o zdrowie własne i bliskich“. Dlatego też masowo rezygnują z tej pracy.

Jego ocena jest zbieżna z wynikami badań przeprowadzonymi tuż przed rozpoczęciem roku przez fundację Ja, Nauczyciel, która badała, czego obawiają się nauczyciele wobec epidemii. Wykres jest przedstawiony poniżej.

Niektórzy jednak zachowują dystans co do tych danych. Na przykład minister edukacji Dariusz Piontkowski. – “Są to dane przytaczane przez ZNP, to są te dane mało wiarygodne. ZNP wielokrotnie podawało dane, które nie sprawdziły się w rzeczywistości” – stwierdził Piontkowski.

To może Cię zainteresować:  Czy nauczyciele powinni dostać podwyżki w szkole ze względu na wysokie ryzyko zakażenia?

Niepokojem mogą napawać dane z kuratoriów oświaty. 14 września, na początku trzeciego tygodnia nauki w banku ofert pracy w szkołach na Mazowszu było 1008 ogłoszeń, a w samej Warszawie – 179. W Małopolsce już w czasie roku szkolnego (od 1 września) opublikowano ponad 450 nowych ofert pracy dla nauczycieli. Na Śląsku w tym samym czasie nowych ofert było ponad 370, a w Wielkopolsce ponad 140. Odzew jednak jest beznadziejnie wręcz niski.

– “Nauczyciele po sześćdziesiątym roku życia oczywiście zawsze mają wybór, natomiast nie będzie tak, że taki pedagog będzie mógł prowadzić zdalnie naukę, dlatego że skończył sześćdziesiąt lat” – mówiła wówczas wiceminister edukacji Marzena Machałek w TVN24. Dodawała, że “taki nauczyciel” zyskał też prawa do przejścia na emeryturę i “to jego decyzja”. – “Nie możemy jednak spowodować dzisiaj, że będzie dowolność, że ktoś się boi, ten nie idzie do pracy” – mówiła wiceminister edukacji.

Fotokalendarz A3 pionowy
Fotokalendarz A3 pionowy
23,90 zł
69,00 zł
59 dni
do końca oferty!
Od 23,90 zł: 13-stronicowy fotokalendarz A3 pionowy z Twoimi zdjęciami na Colorland.pl

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz