Home Kategorie Życie NIK wpadł z kontrolą do Kurskiego. Sprawdzają czy TVP w odpowiedni sposób zarządza swoim majątkiem

NIK wpadł z kontrolą do Kurskiego. Sprawdzają czy TVP w odpowiedni sposób zarządza swoim majątkiem

NIK wpadł z kontrolą do Kurskiego. Sprawdzają czy TVP w odpowiedni sposób zarządza swoim majątkiem

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna kontrolę w TVP – donosi “Presserwis”. Urzędnicy mają wziąć pod lupę m.in. gospodarkę majątkową i finansową Telewizji Polskiej. Ciekawi was co wyjdzie?

– “Kontrolerzy sprawdzą przede wszystkim, czy TVP SA prawidłowo zarządza majątkiem i gospodaruje środkami finansowymi. Na tym etapie jednak, podobnie jak przy wszystkich innych naszych trwających kontrolach, nie możemy na razie pisać o szczegółach” – tak wynika z komunikatu NIK.

Nie wiadomo, jaki konkretnie okres działalności TVP będzie interesował kontrolerów NIK. Jak informowała NIK na początku roku, poza badaniem zarządzania majątkiem i finansami TVP, weryfikowana ma być także “dbałość organów administracji publicznej o podtrzymywanie tożsamości kulturowej i językowej mniejszości narodowych“.

Kontrola zgodności TVP była już od dawna zapisana w planie pracy NIK na 2020 r. Jest realizowana przez Departament Nauki, Oświaty i Dziedzictwa Narodowego. Według planu NIK, projekt informacji pokontrolnej ma być gotowy pod koniec roku, a zaakceptowany na początku 2021 r. Ostatnia kontrola tego typu miała miejsce w TVP w roku 2015.

To może Cię zainteresować:  Obcy pies przychodził codziennie do jej domu na drzemkę. Pewnego dnia przy obroży znalazła przypięty liścik

Z czym dokładnie wiąże się kontrola gospodarki majątkowej i finansowej TVP?  Otóż, gdy NIK zapowiadała kontrolę, “Wirtualne Media” wskazywały, że badana może być m.in. kwestia wypłaconych z budżetu państwa rekompensat i wykorzystania tych środków. Do mediów publicznych w ciągu ostatnich trzech lat popłynęło ponad 4 mld zł. To m.in. dlatego Juliusz Braun  – członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP – mówił, że kontrola NIK w TVP jest “bardzo wskazana”.

– “Należy sprawdzić racjonalność wydatkowania tych środków. Koszt niektórych seriali jest dziś niekiedy dwukrotnie, a nawet trzykrotnie wyższy niż seriali produkowanych 4-5 lat temu. Czy przekłada się to na wzrost widowni lub efekt artystyczny albo edukacyjny? Warto też rzetelnie ocenić racjonalność wszystkich wydatków na zakup praw sportowych” – komentował Braun.

To może Cię zainteresować:  Ed Sheeran został ojcem. Jego dziecko otrzymało niezwykle oryginalne imię.

Zastanawiające jest to, co może wykazać kontrola NIK. Zasadniczo już od dawna istnieją podejrzenia, że TVP nie do końca w odpowiedni sposób, lokuje swoje pieniądze. To czy jest to prawdą, wykaże Najwyższa Izba Kontroli.

Gry w wirtualnej rzeczywistości
Gry w wirtualnej rzeczywistości
9,99 zł
15,00 zł
60 dni
do końca oferty!
15-minutowa gra w wirtualnej rzeczywistości za 9,99 zł i więcej w Studiu VR w Białymstoku (do -40%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz