Home Kategorie Życie Prawo daje możliwość zwolnienia cię z pracy jeżeli się nie zaszczepisz!

Prawo daje możliwość zwolnienia cię z pracy jeżeli się nie zaszczepisz!

Prawo daje możliwość zwolnienia cię z pracy jeżeli się nie zaszczepisz!

Zwolnienie z pracy grozi osobie, która nie zgodzi się poddać szczepieniu przeciwko grypie. Kodeks pracy nie pozostawia wątpliwości – tak wynika z zapisu, który znaleźć można w polskim Kodeksie Pracy.

Mianowicie w Kodeksie Pracy znajdują się informacje o tym, że pracodawca ma obowiązek wdrożyć niezbędne środki do wyeliminowania zagrożenia pochodzenia biologicznego. W tym przypadku argument światopoglądowy nie ma racji bytu.

Szczepienia to od lat kwestia, która dzieli Polaków. Początki ruchu antyszczepionkowego w Polsce sięgają lat 2008-2010. Od tamtego czasu koncepcja zyskała wielu zwolenników. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że odmowa szczepienia, może skutkować utratą pracy. Warto mieć to na uwadze.

Zapis ten znajduje się w artykule 2221 Kodeksu Pracy. Zapis ten brzmi następująco “W razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie“. Co jest takim szkodliwym czynnikiem biologicznym? A na przykład, wirus grypy.

To może Cię zainteresować:  Skandaliczny apel w szkole podstawowej. „Gestapowcy” gazowali 7-letnich więźniów i nie tylko...

Prawnicy z kancelarii PCS wskazują, jak należy interpretować ten budzący wątpliwości przepis. W ich ocenie pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim podwładnym szczepienie przeciwko grypie. Jeżeli pracownik się sprzeciwi, przełożony ma prawo przesunąć go na inne stanowisko, a w ostateczności, jeżeli takie działania nie przyniosą skutku, zwolnić pracownika z pracy.

Zastanawiające jest to, czy przełożeni często decydują się na takie rozwiązanie. Portal innpoland.pl podaje, że dotychczas takie podejście stosowano w przypadku obowiązkowych szczepień z Programu Szczepień Ochronnych. W 2020 r. takiemu szczepieniu powinny poddać się osoby pozostające w bliskim kontakcie rodzinnym bądź zawodowym z dziećmi do szóstego miesiąca życia.

Szczepienia te obejmują również osoby w podeszłym wieku, przewlekle chore oraz pracowników służby zdrowia. Rozszerzenie tych zapisów, mogłoby skutkować między innymi, masowymi zwolnieniami z pracy.

W roku zawładniętym przez koronawirusa kwestia szczepień to temat niezwykle aktualny. Czy z uwagi na pandemię zwiększy się wyszczepialność na grypę? O dziwo nie, dotychczas zaszczepiło się zaledwie 4% populacji kraju. To naprawdę mało.

To może Cię zainteresować:  Ciało Magdy znalazł jej tata. „Tego widoku nie zapomnę do końca życia”.

Pierwsze doniesienia w sprawie tegorocznego zapotrzebowania na szczepionki zaprezentowała Rzeczpospolita. Dziennik przekazuje, że preparaty znikają w kilkanaście minut. Czy wystarczy ich dla wszystkich chętnych? Na ten moment nie wiadomo, ponieważ zamówienia na zestawy szczepionek, były składane jeszcze przed pandemią.

Mimo to lekarze zachęcają do szczepień dlatego, że ułatwi to walkę z pandemią koronawirusa. Biorąc pod uwagę obecnie panującą sytuację w Polsce, nie sposób się nie zgodzić z tym stwierdzeniem.

Park trampolin: bilety
Park trampolin: bilety
16,99 zł
25,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Park trampolin: bilet dla 1 osoby za 16,99 zł i więcej opcji w Jump6 (do -35%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz