Home Kategorie Ludzie Fundacja Sprawiedliwości bardzo hojnie dotuje ojca Rydzyka. To inicjatywa Zbigniewa Ziobry

Fundacja Sprawiedliwości bardzo hojnie dotuje ojca Rydzyka. To inicjatywa Zbigniewa Ziobry

Fundacja Sprawiedliwości bardzo hojnie dotuje ojca Rydzyka. To inicjatywa Zbigniewa Ziobry

W latach 2019-2020 agendy rządowe podpisały 27 umów z Fundacją Lux Veritatis na łączną wartość ponad 16 mln złotych. Do takich właśnie informacji doszła Wirtualna Polska. Szokujące, prawda?

Trzy spośród nich to dotacje z Ministerstwa Sprawiedliwości przekazane za pośrednictwem kontrolowanego przez Zbigniewa Ziobrę Funduszu Sprawiedliwości, który to według oficjalnego programu, ma wspierać ofiary przestępstw. Fundusz wsparł ojca Rydzyka kwotą aż 13,3 milionów złotych.

– “29 maja zwróciliśmy się z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej w sprawie umów zawartych pomiędzy poszczególnymi ministerstwami oraz jednostkami podległymi z Fundacją Lux Veritatis”  – mówił Adam Szłapka przewodniczący Nowoczesnej i poseł Koalicji Obywatelskiej.

– “Dostaliśmy pełen wykaz 27 umów zawieranych w roku 2019 i 2020, co pokazuje skalę dotowania przez PiS i Solidarną Polskę działań prowadzonych przez toruńskiego biznesmena” – dodaje.

Spośród 27 umów: 8 zawartych było z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie; 3 z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu; 3 z Ministerstwem Sprawiedliwości; 3 z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju; 2 z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Pozostałe umowy, Fundacja Lux Veritatis zawierała z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Cyfryzacji, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Agencją Rozwoju Przemysłu S.A.

To może Cię zainteresować:  37-letni zwyrodnialec latami gwałcił córkę. Filmy, które nagrywał są drastyczne.

Jak wynika z naszych informacji, największą wartość dla Fundacji o. Rydzyka Lux Veritatis miały jednak trzy dotacje z Funduszu Sprawiedliwości, podległego ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. Mowa jest tutaj o projekcie “Centrum Ochrony Praw Chrześcijan” za 7 mln 116 tys. złotych.

A także, dwie inne dotacje (które ustaliła Wirtualna Polska), to jest: “Prawda a historia” za kwotę 5 mln 488 tys. złotych i projekt “Bezpieczni w rodzinie” za kwotę 658 tys. złotych. Projekty te, mają być realizowane w latach 2019-2023.

– “Chcieliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób oba projekty przeciwdziałają przestępczości, ale zarówno Ministerstwo Sprawiedliwości, jak i Fundacja Lux Veritatis odmówiły nam dostępu do tych informacji, mimo, że są to publiczne pieniądze. Dlatego występujemy z nowymi wnioskami, pytając o sposób wykonania i wydatkowania pieniędzy na żądanie ujęte w umowie. Fundacja, która dysponuje środkami publicznymi, będzie zobligowana do ujawnienia informacji i dokumentów. Jeżeli tego nie zrobi, skierujemy sprawę do sądu” – przekazał Adam Szłapka.

Według naszych informacji, przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zwrócili się do prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia o przeprowadzenie kontroli w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz w Fundacji Lux Veritatis w celu – “zbadania zgodności z prawem wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, w szczególności zaś tego, czy Fundacja Lux Veritatis mogła brać udział jako wykonawca w konkursach ogłoszonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości” – ciekawe co da ta kontrola.

To może Cię zainteresować:  Prawdziwe hity w sklepie Ojca Rydzyka. Figurka Maryi za 300 złotych. Nalewka na odporność za 89 złotych. Nic tylko brać

To nie pierwsze tak kontrowersyjne wydatki ze strony rządu na inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka, o których informowały w ostatnim czasie media. Ostatni przykład pochodzi sprzed kilku dni, kiedy to minister kultury Piotr Gliński w zeszłym tygodniu ujawnił, że aż 64 mln 432 tys. zł zostanie w tym roku przeznaczonych z budżetu państwa na budowę siedziby toruńskiego muzeum “Pamięć i Tożsamość”, którego pomysłodawcą i inicjatorem jest właśnie Fundacja Lux Veritatis. W ten sposób PiS – dotując hojnie imperium ojca Rydzyka. Wygląda na to, że PIS chce mieć z nim dobre układy.

O. Rydzyk miał być także zadowolony z tego, że Ziobro i jego partia Solidarna Polska sprzeciwili się forsowanej przez kierownictwo PiS ustawie zakładającej m.in. likwidację przemysłu futrzarskiego. No cóż, wygląda na to, że dobrze się dogadują.

 

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz