Home Kategorie Życie Wiemy kiedy skończy się pandemia. Poznaliśmy także cenę szczepionki.

Wiemy kiedy skończy się pandemia. Poznaliśmy także cenę szczepionki.

Wiemy kiedy skończy się pandemia. Poznaliśmy także cenę szczepionki.

– “Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na wiosnę będziemy mieli szczepionkę, co definitywnie zakończy pandemię koronawirusa” – stwierdził Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

Poinformował  on także, również o bezpłatnych szczepionkach na grypę, dla osób, które osiągnęły 75. rok życia. Jeżeli to co mówił to prawda, to wygląda na to, że w końcu skończy się nasz koszmar z koronawirusem. To cudowna informacja.

Szczepionka na Covid-19 dostępna w Polsce już wiosną? Tak zapowiedział w trakcie piątkowej konferencji prasowej nowy minister zdrowia Adam Niedzielski. Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno (11 września) obecny szef resortu w rozmowie z Wirtualną Polską deklarował, iż szczepionka pojawi się w Polsce jeszcze w tym roku, pod koniec grudnia. Dlatego też, informacje tego typu trzeba brać z dozą dystansu.

– “Prace nad szczepionką trwają już od dłuższego czasu, praktycznie od początku pandemii. Jesteśmy z innymi krajami Unii Europejskiej w ścisłej współpracy, została utworzona specjalna grupa zakupowa. Ta grupa zakupowa prowadzi negocjacje z kilkoma dostawcami. Jeden z nich, który jest najbardziej zaawansowany, zadeklarował, że już pod koniec grudnia szczepionka będzie dostępna” – mówił Niedzielski.

W czasie piątkowej konferencji prasowej szef resortu Zdrowia wyjaśnił procedurę finansowania badań nad szczepionką na koronawirusa. Dodał, że istnieje europejskie mechanizm zakupowy według, którego działają wszystkie kraje w UE.

To może Cię zainteresować:  Koniec obostrzeń od 19 września? Rząd podjął decyzję.

– “Wszystkie kraj członkowskie finansują czy współfinansują granty, które są przekazywane do firm, które bardzo intensywnie pracują. To oznacza, że ryzyko jest zdywersyfikowane i nie mamy takiej sytuacji, że jeżeli badania kliniczne w jednej z tych firm nie powiodłyby się, to mamy sytuację patową” – mówił Niedzielski.

Pytany o cenę szczepionki na Covid-19, powiedział, że każda z firm deklaruje inne wartości kontraktowe, ale pierwsza cena, która się pojawiła jest stosunkowo niska, bo niecałe 2 euro. Nie jest więc to duża stawka.

– “Udało nam się zwiększyć dostępność szczepień na grypę w Polsce. Dzisiaj zostało wydane polecenie o zwiększenie rezerw materiałowych w zakresie szczepionek na grypę na ponad pół miliona szczepień” – powiedział Niedzielski.

– “Podczas piątkowej konferencji prasowej szef MZ poinformował, że dostępność szczepień na grypę w Polsce będzie zwiększona. Dzisiaj zostało wydane polecenie o zwiększenie rezerw materiałowych w zakresie szczepionek na grypę na ponad pół miliona szczepień. Jesteśmy po zakończonym postępowaniu zorganizowanym przez Agencję Rezerw Materiałowych. Będziemy korzystali z tych ofert, które już zostały złożone” – przekazał Adam Niedzielski.

– “Myślę, że jest to bardzo ważna informacja, na którą czekają nasi obywatele i myślę, że można powiedzieć, że możemy czuć się bezpiecznie” – dodał.

To może Cię zainteresować:  Kolejne wesele stało się ogniskiem koronawirusa. Zakażonych prawie 70 osób.

– “Osoby powyżej 75. roku życia i pracownicy medyczni mają bezpłatne szczepionki na grypę” – to bardzo dobra informacja dla seniorów, którą również w tym samym wystąpieniu, przedstawił Niedzielski.

Powiedział, że te osoby mogą dostać szczepionki w aptece na receptę, która jest w pełni refundowana, lub dokonać takiego szczepienia przez przychodnie. Mówiąc o strategii odbudowania zdrowia Polaków powiedział, że został wprowadzony obowiązek sprawozdawczy, aby przychodnie pokazywały, ile jest porad w formie telefonicznej, a ile w formie tradycyjnej. Niedzielski także stwierdził, że zależy mu na przywróceniu normalności w Polsce.

– “Minister Zdrowia powiedział, że kolejnym jego priorytetem będzie odbudowa zdrowia wśród Polaków, które było zaniedbane przez zaniechanie profilaktyki. Będziemy chcieli przygotować duży program profilaktyczny dla każdego Polaka, który pozwoli na wykonanie podstawowych badań, żebyśmy po okresie pandemii mogli zdiagnozować zaniedbania dotyczącego naszego organizmu. Po drugie będę chciał zachęcić do zwiększonego korzystania ze specjalistyki. Rozważamy zniesienie limitów, jeżeli chodzi o rozliczanie specjalistyki” – powiedział Niedzielski.

Biorąc pod uwagę podane informacje czy możemy liczyć na koniec pandemii? Ciężko powiedzieć. Na to pytanie odpowiedzi udzieli jedynie czas. Biorąc jednak pod uwagę to, jak męcząca była ta pandemia, to naprawdę byłaby to cudowna informacja. Trzymajmy kciuki.

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
9
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz