Home Kategorie Życie Emerytura bez podatku? Ten projekt rozwiązałby problemy finansowe emerytów

Emerytura bez podatku? Ten projekt rozwiązałby problemy finansowe emerytów

Emerytura bez podatku? Ten projekt rozwiązałby problemy finansowe emerytów

Emerytura bez potrąceń przełożyłaby się na wzrost senioralnego świadczenia o 20 proc. Jednak spełnienie marzeń wielu emerytów mogłoby poważnie nadszarpnąć kondycję finansową państwa.

Państwo ma więc bardzo twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony bowiem, trzeba pomóc emerytom. Z drugiej strony czy państwo na to stać? Na emeryturę bez podatku zdecydowały się władze Bułgarii, Litwy czy Węgier. Ta koncepcja pozostaje stałym punktem debaty politycznej również w Polsce.

Na ten moment jednak, brakuje konkretnych decyzji i działań w tej materii. Za zdjęciem opodatkowania z emerytur opowiada się przede wszystkim PSL. Według wyliczeń lidera tej partii Władysława Kosiniaka-Kamysza wprowadzenie świadczenia senioralnego bez podatku oznaczałoby, że emeryci dostawaliby ok. 400 zł więcej w skali miesiąca. Jednak to rozwiązanie sprzyjałoby przede wszystkim seniorom, który otrzymują najwięcej pieniędzy.

To może Cię zainteresować:  Szczytno: 10-latkowie mieli odpowiedzieć w szkole na pytania dot. seksu. Szokująca ankieta.

Należy bowiem zauważyć, że osoby z emeryturą ok. 3 tys. zł mogłyby liczyć na zysk rzędu nawet 500 zł. Przy emeryturze minimalnej (1,2 tys. zł) podwyżka wyniosłaby 150 zł.

Emerytura bez podatku to pomysł konsekwentnie odrzucany przez partię rządzącą. Dlaczego? Z powodów czysto ekonomicznych. Portal zadluzenie.pl podaje, że straty z tytułu rezygnacji z podatku dochodowego od emerytury wyniosłyby 15-16 mld zł rocznie. Pójście o krok dalej i niepobieranie również składki na ubezpieczenie zdrowotne oznaczałoby utratę kolejnych 20 mld zł w skali roku.

Zabiegi na stacjach treningowych
Zabiegi na stacjach treningowych
79,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Zabiegi na stacjach strefy fitness: 5 treningów za 79,99 zł i więcej w Body Evolution w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz