Home Kategorie Życie Kolejne dyskusje o powrocie handlu w niedzielę. Co tym razem?

Kolejne dyskusje o powrocie handlu w niedzielę. Co tym razem?

Kolejne dyskusje o powrocie handlu w niedzielę. Co tym razem?

Ustawa zakazująca handlu w niedzielę weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od tego momentu większość niedziel w kalendarzu jest tzw. niedzielami niehandlowymi, co oznacza, że są wtedy nieczynne.

Wiele sklepów, znalazło jednak sposób na obejście tego problemu. Związki zawodowe proponują nowe zasady, które można by było wprowadzić zamiast niedziel niehandlowych – jaki jest ich pomysł?

Początkowo ustawa zakładała zakaz handlu we wszystkie niedziele. Przywrócenie handlu w niektóre z nich przeszło dzięki inicjatywie Związków Zawodowych “Solidarność”. Związki Zawodowe Alternatywa, których przewodniczącym jest znany dziennikarz i działacz Piotr Szumlewicz, zaproponowały nowe rozwiązanie dla ustawy o zakazu handlu w niedzielę., które miałoby rozwiązać problem.

To może Cię zainteresować:  Gwałcili opiekunki własnego dziecka. Najmłodsza ofiara miała zaledwie 14 lat.

Przede wszystkim niedziele miałyby wrócić jako normalne dni handlowe, ale pod jednym warunkiem. Pracodawcy mieliby płacić pracującym w niedzielę pracownikom 2,5 raza więcej niż za pracę w dzień powszedni. Innymi słowy, miałoby to im wynagrodzić utratę dnia wolnego. Ponadto pracownik i tak musiałby mieć zagwarantowane wolne co najmniej dwie niedziele w miesiącu.

Niedziela niehandlowa, która miała w znaczącym stopniu odciążyć pracowników sieci sklepów, stała się przyczyną wielu nadużyć. Pracownicy wciąż mogą w pracować w niedzielę – nie mogą, co prawda, sprzedawać, ale wykonują wszystkie pozostałe czynności. Idea więc nie ma racji ytu.

Niektóre mniejsze sklepu omijają zakaz, zmieniając sklepy np. w placówki pocztowe. Tak uczyniła sieć sklepów Żabka, która prawie od początku zakazu wciąż handluje w niedziele, wykorzystując lukę prawną. Podobnie robi Biedronka, Auchan i Carrefour, które nie oferują może zakupów w niedzielę na miejscu, ale sprawnie rozwijają możliwości swoich sklepów internetowych.

To może Cię zainteresować:  Zakaz handlu w niedzielę już obowiązuje. Sprawdź w jakie dni nie zrobisz zakupów.

 

Polsko-amerykańskie rodeo smaków
Polsko-amerykańskie rodeo smaków
99,99 zł
134,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Polsko-amerykańskie rodeo smaków: uczta dla 2 osób od 99,99 zł i więcej w restauracji Polskie Ranczo

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz