Home Kategorie Jedzenie Dane GUS-u nie pozostawiają w tej materii żadnej wątpliwości. Polskie ziemniaczki wychodzą z mody

Dane GUS-u nie pozostawiają w tej materii żadnej wątpliwości. Polskie ziemniaczki wychodzą z mody

Dane GUS-u nie pozostawiają w tej materii żadnej wątpliwości. Polskie ziemniaczki wychodzą z mody

Kowalski je średnio niecałe 3 kg ziemniaków miesięcznie, znacznie mniej niż dekadę temu, wynika z danych GUS. Spadło też spożycie mleka, pieczywa oraz jajek czyli rzeczy typowych dla polskiego stołu.

Któż z nas nie potrafi sobie wyobrazić niedzieli bez dobrego schabowego, mizerii oraz solidnej ilości, podlanych tłuszczykiem ziemniaczków? Patrząc na dane GUS-u chyba coraz więcej Polaków, woli innego typu niedzielny obiad.

O ile mięso w dalszym ciągu zajmuje ważne miejsce na polskich stołach, a jego spożycie tylko nieznacznie spadło w ciągu dwóch ostatnich dekad, ziemniaki wyraźnie są w odwrocie.

Dwie dekady temu Polak zjadał średnio prawie 8 kg ziemniaków miesięcznie. W 2019 roku było to niecałe 3 kg, wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

To może Cię zainteresować:  „Blok kryzysowy” to przysmak z czasów PRLu. Jedliście go kiedyś? Mamy dla Was przepis.

Również pieczywo stało się mniej popularne. W 2000 roku jego średnie spożycie na osobę wynosiło 6,6 kg miesięcznie. W ubiegłym roku były to 3 kg. Podobnie jak w przypadku ziemniaków, w ostatnich latach widoczna jest wyraźna tendencja spadkowa.

Pocieszający jest jednak fakt, że spadło również spożycie cukru. W latach 2000-2019 zmniejszyło się ono z 1,8 kg do 0,8 kg miesięcznie. Nasuwać się może jednak pewnie pytanie, skąd taki spadek popularności ziemniaków oraz pieczywa?

Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Mianowicie pieczywo i ziemniaki były tanie i służyły w dawnych czasach do napchania czymś żołądka. Mnogość nowych produktów, dostępność rozmaitych potraw z całego świata itd. sprawia, że nie musimy już jeść na potęgę ziemniaków i to widać. Ponadto wiele osób zwraca uwagę na fakt, że polska kuchnia zwyczajnie im się znudziła. Teraz preferują orientalną kuchnie czy śródziemnomorską, która w nowoczesnej Polsce, jest dziecinnie łatwa do zamówienia czy przygotowania samemu.

eKurs: ABC zakładania i prowadzenia firmy
eKurs: ABC zakładania i prowadzenia firmy
19,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: ABC zakładania i prowadzenia firmy za 19 zł w MG Centrum

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz