Home Kategorie Życie Senat zagłosował za obniżeniem stawek VAT do 22 i 7 procent

Senat zagłosował za obniżeniem stawek VAT do 22 i 7 procent

Senat zagłosował za obniżeniem stawek VAT do 22 i 7 procent

Stawki VAT mają wrócić do poziomu 22 i 7 procent. Takim wynikiem zakończyło się głosowanie w Senacie, w którym odrzucono zapis o wydłużeniu terminu obowiązywania podwyższonych stawek VAT.

Trzeba przyznać, że to bardzo pozytywna informacja.VAT w wysokości 22 i 7 procent został podwyższony tymczasowo na lata 2010-2013. Prowizorka mająca ratować budżet uszczuplony kryzysem okazała się być trwalsza, niż ktokolwiek mógł się spodziewać: rząd zadecydował o przedłużeniu funkcjonowania stawek 23 i 8 procent na rok 2021 i kolejne. To był spory problem.

Wygląda jednak na to, że wszystko wróci do normy. Senat bowiem przegłosował usunięcie odpowiedniego zapisu z nowelizacji ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19. Izba wyższa polskiego parlamentu argumentowała, że przedłużenie czas funkcjonowania wyższych stawek byłoby sprzeczne z prawem.

To może Cię zainteresować:  TVP ocenzurowało Eurowizję 2020. Nie pokazano występu jednej z gwiazd.

ząd umieścił zapis o przedłużeniu terminu obowiązywania stawek VAT w wysokości 23 i 8 procent w zbiorze ustaw mających przeciwdziałać społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19.

Senat przegłosował usunięcie tego zapisu. Za opowiedziało się 54 senatorów, 40 było przeciwko, a 1 wstrzymał się od głosu. Żeby utrzymać wyższe stawki VAT Sejm będzie musiał poprawkę Senatu odrzucić.

Senatorowie wskazali, że przedłużenie podwyżek stawek VAT byłoby niezgodne z prawem. Powrót do podatku od wartości dodanej w wysokości 22 i 7 procent miał bowiem nastąpić w roku następującym po roku, w którym stosowana będzie stabilizująca reguła wydatkowa (SRW), relacja państwowego długu publicznego netto do PKB nie będzie większa niż 43 procent oraz suma corocznych różnic pomiędzy wartością relacji wyniku nominalnego do PKB oraz poziomem średniookresowego celu budżetowego nie mniejsza niż 6 procent.

To może Cię zainteresować:  12-latka przygniótł dmuchany zamek. Jego zmiażdżone ciało wydobyli ratownicy.

Jako, że wszystkie te warunki są spełnione to rząd nie ma wyjścia i musi obniżyć stawkę VAT. Co o tym sądzicie? My osobiście uważamy, że jest to świetna informacja.

 

Pizza duża lub gigant: 1-3 sztuki
Pizza duża lub gigant: 1-3 sztuki
21,50 zł
26,30 zł
30 dni
do końca oferty!
Pizza o średnicy 30 cm (od 21,50 zł) lub 43 cm (od 28 zł) w Pizzerii Fuks

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz