Home Kategorie Życie Nie kaszel i nie gorączka. Najważniejszy objaw COVID-19 jest zupełnie inny

Nie kaszel i nie gorączka. Najważniejszy objaw COVID-19 jest zupełnie inny

Nie kaszel i nie gorączka. Najważniejszy objaw COVID-19 jest zupełnie inny

Badania brytyjskich naukowców sugerują, że utrata węchu jest najbardziej wiarygodnym objawem COVID-19.  Pojawia się ona bowiem dużo częściej niż kaszel czy gorączka. Warto o tym pamiętać.

Naukowcy z University College London (UCL) przebadali 590 osób, które na początku pandemii zgłosiły problemy z węchem lub smakiem. U 80 proc. wykryto przeciwciała swoiste dla SARS-CoV-2. W grupie osób z przeciwciałami aż 40 proc. nie wykazywało innych symptomów infekcji.

Naukowcy rekrutowali ochotników do badań od 23 kwietnia do 14 maja wysyłając SMS-y do czterech przychodni w Londynie. Wtedy utrata węchu i smaku nie zostały jeszcze wpisane na oficjalną listę objawów COVID-19. Do badania wzięto osoby, które przestały odczuwać smaki i zapachy w okresie czterech tygodni od zgłoszenia.

Uczestników badania przetestowano pod kątem obecności przeciwciał SARS-CoV-2. Czterech na pięciu uzyskało pozytywny wynik testu, co sugeruje wcześniejszą infekcję. Jednocześnie ponieważ wszyscy mieli łagodne objawy infekcji (z utratą węchu lub smaku włącznie albo wyłącznie te objawy), wyniki badania nie mogą być reprezentatywne dla wszystkich chorych na COVID-19. Mimo to jednak, dają one do myślenia.

To może Cię zainteresować:  Lepiej przygotujcie swoje portfele. Szykują się nowe opłaty

Prof. Rachel Batterham, szefowa zespołu specjalistów, odpowiedzialnego za to badanie stwierdziła, że:

– “Ważne, abyśmy zwracali uwagę nawet na najmniejsze zmiany w funkcjonowaniu zmysłów węchu lub smaku i od razu rozpoczynali kwarantannę. Szczególnie jeśli przestaniemy czuć takie zapachy jak perfumy, wybielacz, pasta do zębów czy kawa” – przekazała pani profesor.

Chociaż nie wszyscy zakażeni tracą węch, jeśli już tak się stanie, prawdopodobnie odpowiada za to koronawirus, gdyż atakuje komórki znajdujące się w tylnej części nosa, gardła i języka. To różnica w porównaniu ze zwykłym przeziębieniem, kiedy odczuwanie zapachów i smaków zmienia się z powodu zablokowania górnych dróg oddechowych.

Naukowcy z londyńskiego King’s College, którzy zbierają dane z aplikacji Covid Symptom Study, oszacowali, że 60 proc. osób z koronawirusem utraciło zmysł węchu lub smaku. Jest to wprawdzie łagodny objaw, ale nie powinno się go ignorować.

To może Cię zainteresować:  „Pasażer poinformował, że się źle czuje, a niedawno wrócił z Londynu”. Stacja Kabaty przeszła dezynfekcję.

Profesor Batterham zwraca uwagę, że osoby, które tracą węch, nie odczuwając jednocześnie innych objawów infekcji, mogą stanowić “duże zagrożenie” dla reszty społeczeństwa, gdyż nie poddają się kwarantannie. A jednak powinni to zrobić. A na pewno się przebadać, ponieważ jest to wysoce niepokojący objaw.

Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
47,00 zł
69,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Dieta OXY: dieta odchudzająca ceniona przez celebrytów od 47 zł (do -40%)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
4
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz