Home Kategorie Życie Wiadomo kiedy projekt ws. podziału Mazowsza trafi do Sejmu

Wiadomo kiedy projekt ws. podziału Mazowsza trafi do Sejmu

Wiadomo kiedy projekt ws. podziału Mazowsza trafi do Sejmu

Najpóźniej w listopadzie do Sejmu trafi projekt ustawy w sprawie podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie. Taką informację podał Krzysztof Sobolewski.

Sobolewski podkreślił w rozmowie z TVP Info, że Zjednoczona Prawica nie zrezygnowała z planów podziału Mazowsza. Jak sam stwierdził, projekt ten najpóźniej w listopadzie będzie procedowany.

W końcu jest to jeden z punktów programu Zjednoczonej Prawicy:

– “Mówiliśmy o nim w kilku kampaniach, nie tylko parlamentarnych, ale i samorządowych. Chcemy teraz przystąpić do jego realizacji, dzieląc województwo mazowieckie na województwo mazowieckie i województwo warszawskie” – mówił szef Komitetu Wykonawczego PiS.

Według niego trwają prace nad szczegółami projektu ustawy. Ma ona zawierać załącznik z kalendarzem postępowania w ramach podziału Mazowsza.

To może Cię zainteresować:  Ciężarna Paulina miała udar a lekarze to zbagatelizowali. Dziś nie przypomina siebie.

– “Będzie załączony kalendarz kolejnych etapów; jednym z etapów będą wybory do sejmików województwa warszawskiego i województwa mazowieckiego” – przekazał poseł PiS.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS odniósł się też do niedawnych zapowiedzi obecnego marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika (PSL), dotyczących ewentualnego referendum w sprawie podziału regionu. Ironicznie zażartował, że Struzik powinien pokryć koszta referendum, a poza tym dodał, że jego wyniki i tak nie będą wiążące.

Według szefa Komitetu Wykonawczego PiS w niedługim czasie do Sejmu mają trafić projekty dotyczące dalszych zmian w sądownictwie, a jednym z rozwiązań, może być likwidacja sądów rejonowych.

Warto przypomnieć, że dotychczasowy podział Polski na 16 województw obowiązuje od 1999 r. W jego ramach wyodrębniono województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Warszawa, największe polskie miasto, jest stolicą woj. mazowieckiego.

Jazda off-road ze szkoleniem
Jazda off-road ze szkoleniem
199,99 zł
60 dni
do końca oferty!
Jazda off-road ze szkoleniem i nagraniem od 199,99 zł oraz bonem rabatowym i więcej od Beskidzkie4x4

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz