Home Kategorie Życie Po 45 latach krakowski “Szkieletor” został ukończony. Aż trudno w to uwierzyć

Po 45 latach krakowski “Szkieletor” został ukończony. Aż trudno w to uwierzyć

Po 45 latach krakowski “Szkieletor” został ukończony. Aż trudno w to uwierzyć

Trudno w to uwierzyć, ale najwyższy budynek Krakowa, który od 45 lat był w budowie – zostanie w tym roku ukończony. Pierwsi najemcy już się wprowadzają, trwają też odbiory kolejnych sekcji budynku.

Można więc powiedzieć, nareszcie. Historia budowy słynnego krakowskiego “Szkieletora” sięga 1975 roku. Mija właśnie 45 lat od rozpoczęcia budowy. Wielu mieszkańców stolicy małopolski z pewnością uwierzyło już, że budynek będzie już zawsze straszył swoim niewykończonym kształtem.  Rozpoczęcie prac wykończeniowych było więc dla wszystkich, zaskoczeniem.

Wieżowiec znajduje się w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki, przy ul. Lubomirskiego 2, obok ronda Mogilskiego. Pierwotnie budynek powstawał dla Naczelnej Organizacji Technicznej, dzisiejszej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Głównym wykonawcą była firma Mostostal.  Budowę jednak wstrzymano po czterech latach ze względów ekonomicznych.

To może Cię zainteresować:  Chcesz wziąć ślub kościelny? Ksiądz ma prawo zadawać intymne pytania, a Ty musisz na nie odpowiedzieć.

Od tamtej pory budynek straszył mieszkańców Krakowa szkieletem, bez elewacji. Z powodu wysokości, smukłej bryły oraz ukończonych jedynie stropów, budynek przez mieszkańców został szybko nazwany “Szkieletorem”. Niestety był on także jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Krakowa.

Po zmianach ustrojowych w 1989 roku budynek trafił w prywatne ręce i w trakcie kolejnych lat, parokrotnie zmieniał właściciela. Dopiero w 2016 roku zatwierdzono projekt rewitalizacji wieżowca, a wykonawcą została firma Strabag, która serio wzięła się do roboty.

Według nowych założeń budynek miał być gotowy do połowy 2019 roku, ale niestety z powodu wolno posuwających się prac na budowie, oddanie wieżowca do użytkowania było kilkukrotnie przekładane. Jednakże już wiemy,  że niedługo zostanie on oddany do użytku publicznego, a pierwsi lokatorzy już kupują mieszkania.

To może Cię zainteresować:  Sprzątaczka dostała wiadomość z żądaniem umycia wszystkich okien w bloku. Jej odpowiedź podbiła internet

Unity Tower jest wyższe o 10 metrów, niż pierwotny projekt budynku NOT-u, ma więc 102 metry wysokości i jest najwyższym budynkiem Krakowa. Jak potwierdza wykonawca, do wykończenia zostały ostatnie piętra, które miały zostać zaadaptowane na restaurację, kawiarnię z przestrzenią wystawienniczą albo klub muzyczny. Możemy się cieszyć.

 

Pakiety spa dla 1 osoby do wyboru
Pakiety spa dla 1 osoby do wyboru
115,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wybrany aromatyczny pakiet spa dla 1 osoby od 115,99 zł w Medip Gabinet Masażu w Tychach

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz