Home Kategorie Zdrowie Niepokojące doniesienia naukowców. Koronawirus utrzymuje się na banknotach dłużej niż do tej pory zakładano

Niepokojące doniesienia naukowców. Koronawirus utrzymuje się na banknotach dłużej niż do tej pory zakładano

Niepokojące doniesienia naukowców. Koronawirus utrzymuje się na banknotach dłużej niż do tej pory zakładano

Australijska agencja CSIRO opublikowała niepokojące wyniki badań. Według nich koronawirus może przeżyć na powierzchni banknotów, szkła i stali nierdzewnej aż do 28 dni.

W piśmie medycznym Virology Journal opublikowane zostały badania australijskich naukowców, którzy sprawdzali, w jakich warunkach koronawirus przetrwa najdłużej. Dla porównania, grypa utrzymuje się przez 17 dni.

– “Umieściliśmy kropelkę z wirusem na powierzchni, pozwoliliśmy jej wyschnąć i inkubowaliśmy ją przez 28 dni w temperaturach 20, 30 i 40 stopni. Regularnie pobieraliśmy próbki, żeby sprawdzić, czy jesteśmy w stanie uzyskać z powierzchni żywego wirusa” – powiedział Shane Riddell, jeden z autorów badania, specjalista od patogenów i biozagrożeń, w rozmowie z agencją Reutera.

To może Cię zainteresować:  Ludzie biją się o żele antybakteryjne. Biedronka wprowadziła produkt o niewyobrażalnej cenie.

Podczas eksperymentu wykazano, że najdłużej koronawirus pozostawał zdolny do zakażania na szkle, banknotach i stali nierdzewnej. Wirus umieszczony na tych powierzchniach ciągle mógł zarażać po upływie 28 dni. Gładkie powierzchnie i niskie temperatury sprzyjają jego żywotności.

Wyniki przeprowadzonych badań jednoznacznie wskazują na ogromną wagę dezynfekcji powierzchni, na których może znajdować się koronawirus. Warto pamiętać o odkażaniu ekranu swojego telefonu komórkowego, ponieważ szkło, z którego jest wykonany, także sprzyja wirusowi.

To może Cię zainteresować:  38-letnia Polka włożyła dziecko do torby papierowej i porzuciła je na klatce schodowej.

– “Nasze badanie przebiegało w bardzo kontrolowanych warunkach, czyli w stałej temperaturze i wilgotności przez cały okres trwania eksperymentu. W rzeczywistości takie powierzchnie zwykle mają kontakt ze światłem słonecznym, podlegają zmiennej wilgotności i zmieniającej się temperaturze. W realnych warunkach wirus przeżyłby krócej niż w laboratorium” – dodał naukowiec.

 

Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
47,00 zł
69,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Dieta OXY: dieta odchudzająca ceniona przez celebrytów od 47 zł (do -40%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz