Home Kategorie News Koronawirus w Polsce. Morawiecki ogłosił nowe ograniczenia.
7.94K

Koronawirus w Polsce. Morawiecki ogłosił nowe ograniczenia.

Koronawirus w Polsce. Morawiecki ogłosił nowe ograniczenia.

– „Walka z pandemią COVID-19 to nasze najważniejsze zadanie. Nie ma nic ważniejszego dla rządu, żeby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie Polaków” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

– „Mamy jasno wyznaczone zadania i cele, mamy jasne procedury działania. Pandemia to realne niebezpieczeństwo. Niech to zagrożenie będzie okazją do bliższej współpracy. Nasze strategiczne cele to chronić zdrowie i życie Polaków, szczególnie osób starszych” – powiedział premier.

Jak stwierdził Morawiecki, drugim celem jest utrzymanie sprawności służby zdrowia, a trzeci to utrzymanie miejsc pracy oraz pomoc gospodarce. Premier poinformował również o nowych obostrzeniach.

W strefie żółtej będą obowiązywać następujące ograniczenia:

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
 • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Nowe ograniczenia w strefie czerwonej:

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
 • od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m2,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują też takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej.

Jak rząd będzie walczyć z pandemią? Według premiera nie musimy wprowadzać całkowitego lockdownu, ale powinniśmy przestrzegać odpowiednich obostrzeń.

– „Chcemy wdrażać obostrzenia, ale chcemy też aby gospodarka funkcjonowała możliwie najlepiej” – zadeklarował Morawiecki.

– „Przestaliśmy się dystansować jedni od drugich. Według obiektywnych danych znów powróciliśmy do dużej mobilności społecznej” – dodał.

– „Izolacja, ale i pomoc dla ludzi starszych, będzie decydowała o sukcesie naszych działań. To, w jakim miejscy znajdujemy się w zakresie walki z koronawirusem, zależy od tego, co działo się tydzień, dwa, trzy tygodnie temu” – mówił Morawiecki.

– „Chcemy wrócić do zalecenia “zostań w domu”” – powiedział premier.

Dodał też, że chodzi między innymi o ograniczenie niepotrzebnych kontaktów międzyludzkich oraz imprez.

– „W walce z epidemią proponujemy drogę środka, która ma zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne ludziom, ale też uratować gospodarkę; czerpiemy z najlepszych praktyk i informacji z całego świata, taka strategia jest właściwa i pozwoli nam zwalczyć epidemię” – oświadczył Morawiecki.

Premier mówił, że są w społeczeństwie osoby, które uważają, że niepotrzebne są jakiekolwiek ograniczenia w walce z pandemią. Z drugiej strony, jak mówił, są tez głosy, że już teraz powinien nastąpić całkowity lockdown gospodarki.

– „My proponujemy drogę środka, drogę zdroworozsądkową, przemyślaną drogę, która ma zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne ludziom, ale jednocześnie uratować polską gospodarkę” – oświadczył szef rządu.

To może Cię zainteresować:  Handel w niedzielę przywrócony? Być może już w tym tygodniu. To odpowiedź rządu na koronawirusa.

Premier wskazywał też, że kraje, które na zagrożenie koronawirusem zareagowały za późno, np. Hiszpania czy Portugalia, są obecnie w dramatycznym położeniu w kwestiach gospodarki.

– „My idziemy drogą środka, czerpiemy też z najlepszych praktyk podczas analiz i rozmów z epidemiologami i mam też informacje, które spływają do nas regularnie z całego świata. I uważam, że taka strategia jest właściwa i pozwoli nam zwalczyć epidemię” – powiedział Morawiecki.

Premier zaapelował też do osób starszych o pozostanie w domu.

– „Wolontariusze, samorządy miejskie czy harcerze pomogą w dowiezieniu posiłków, niezbędnych lekarstw i innych artykułów” – zapowiedział.

Szef rządu wezwał też pracodawców, których pracownicy mogą pracować zdalnie, aby im to umożliwili.

– „Apeluję o to, żeby wszystkie osoby starsze zostały w domach, a wolontariusze, samorządy, miejskie ośrodki pomocy społecznej, gminne ośrodki pomocy społecznej, harcerze, Wojska Obrony Terytorialnej pomogą w dowiezieniu posiłków, czy niezbędnych lekarstw albo innych artykułów” – powiedział premier na konferencji prasowej.

Morawiecki dodał też, że jest pewien, iż jako społeczeństwo jesteśmy w stanie przez tych kilka tygodni pokazać ogromną solidarność w obliczu epidemii.

– „Jeszcze raz jako premier powtórzę: wygramy tą walkę. Ale wygramy ją tylko wtedy, kiedy solidarnie i odpowiedzialnie podejdziemy do tych zaleceń, do tych rygorów, które dzisiaj wdrażamy” – podkreślił premier.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski mówił, że wprowadzając nowe obostrzenia rząd kierował się potrzebą ograniczenia interakcji społecznych.

– „Mamy nadzieję, że te działania które podejmujemy w zakresie edukacji, czyli w strefach żółtych hybrydowe nauczanie na uczelniach i szkołach ponadpodstawowych, a w czerwonych strefach, których jest 152, nauczanie zdalne, to będą te elementy, które pozwolą nam zmniejszyć liczbę interakcji i nie dać wirusowi szans do rozprzestrzeniania się” – stwierdził minister zdrowia.

Minister powiedział też, że nie chodzi wyłącznie o pobyt dzieci i młodzieży w szkołach, ale również o transport i przemieszczanie się.

– „Aby liczbę tych interakcji jeszcze zmniejszyć, apelujemy, zostańcie w domu” – mówił Niedzielski.

Dodał też, że jego apel skierowany jest głównie do seniorów.

– „Od pewnego czasu rozważamy możliwość budowania dodatkowych szpitali; w pierwszej kolejności jest rozważana oczywiście Małopolska i województwo mazowieckie” – mówił minister zdrowia.

Niedzielski w trakcie konferencji był pytany czy przez szybki wzrost zajętych łóżek w szpitalach, planowana jest budowa szpitala polowego w Warszawie lub Krakowie.

– „Zanim zaczniemy budować nowe szpitale, chociaż rzeczywiście nad takimi projektami pracujemy i robimy analizę biznesplanów już konkretnych przedsięwzięć, to pracujemy przede wszystkim nad tym, żeby bardziej efektywniej wykorzystywać tę infrastrukturę łóżkową, którą mamy. Szczególnie na poziomie powiatowych szpitali, które w tej chwili są tzw. poziomem pierwszym walki z COVID-19” – odparł.

Minister tłumaczył, że pierwszym poziomem jest utworzenie izolatki w każdym z tych szpitali, aby przyjmować „podejrzanych” pacjentów.

– „Chcemy tutaj wprowadzić nowe rozwiązanie. Rozważamy tak naprawdę dwa scenariusze” – mówił minister.

Pierwszy z nich to optymalizacja regionalna, która polegać ma na tym, że kilka szpitali powiatowych, które znajdują się w sąsiedztwie „będzie dzieliło się funkcjami”.

– „Jedne z nich będą specjalizowały się w funkcji zwalczania COVIDu, a pozostałe będą zabezpieczały, czy gwarantowały zabezpieczanie do innego leczenia niż leczenie COVIDowe. W tym przypadku będą to całe oddziały internistyczne w jednym wybranym szpitalu przekształcane na tzw. drugopoziomowe szpitale, czy oddziały obserwacyjno-zakaźne” – oświadczył.

To może Cię zainteresować:  Poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka. Zaskakujące relacje świadka.

Kolejny scenariusz, który jest analizowany to przeznaczenie w każdym szpitalu, który ma oddział internistyczny na poziomie powiatowym mniej więcej co najmniej 20% łóżek w zwalczanie COVID.

– „To są oczywiście scenariusze, które polegają na dokonaniu przeglądu tych zasobów, które mamy dostępne” – zaznaczył Niedzielski.

Minister powiedział też, że od pewnego czasu rozważana jest możliwość budowania dodatkowych szpitali.

– „Tutaj w pierwszej kolejności jest rozważana oczywiście Małopolska i województwo mazowieckie. Mamy pewną inicjatywę, która jest już realizowana na poziomie koncepcyjnym przez Wojskowy Instytut Medyczny i tam rozważane jest właśnie zagadnienie budowy szpitala, tzw. modułowego” – mówił.

– „Niezależnie od tego będziemy chcieli również z ministrem obrony narodowej przeanalizować możliwość budowania, czy powoływania przy szpitalach wojskowych tzw. szpitali polowych, które będą mogły poszerzyć ofertę przede wszystkim w zakresie intensywnej terapii, bo w najczarniejszych, najgorszych scenariuszach, to będzie najważniejszy element, z którym będziemy musieli się zmierzyć” – dodał Niedzielski.

W czerwonej strefie od soboty znajdą się 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

 • W woj. dolnośląskim czerwonym obszarem objęte będą powiaty: głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki i polkowicki.
 • W woj. kujawsko-pomorskim powiaty: aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński i miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń i Włocławek.
 • W woj. lubelskim powiaty: janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski i miasta na prawach powiatu: Chełm, Lublin i Zamość.
 • W woj. lubuskim powiaty: gorzowski, krośnieński, międzyrzecki i żarski.
 • W woj. łódzkim powiaty: bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński i miasta na prawach powiatu: Łódź, Piotrków Trybunalski i Skierniewice.
 • W woj. małopolskim powiaty: bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki i miasta na prawach powiatu: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów.
 • W woj. mazowieckim powiaty: garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki i miasta na prawach powiatu: Siedlce i Warszawa.
 • W woj. opolskim: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki i strzelecki.
 • W woj. podkarpackim powiaty: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski i miasta na prawach powiatu: Przemyśl i Rzeszów.
 • W woj. podlaskim powiaty: białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski i miasta na prawach powiatu: Białystok i Suwałki.
 • W woj. pomorskim powiaty: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski i miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot.
 • W woj. śląskim powiaty: cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki i miasta na prawach powiatu: Częstochowa i Ruda Śląska.
 • W woj. świętokrzyskim powiaty: buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski i i miasto na prawach powiatu – Kielce.
 • W woj. warmińsko-mazurskim powiaty: działdowski, iławski, nowomiejski i Olsztyn.
 • W woj. wielkopolskim powiaty: gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński i Poznań.
 • W woj. zachodniopomorskim powiaty: sławieński, szczecinecki i miasto na prawach powiatu – Koszalin.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz