Home Kategorie Zdrowie Karanie za brak maseczki będzie niedługo legalne! Zapłacisz więcej niż 500 zł

Karanie za brak maseczki będzie niedługo legalne! Zapłacisz więcej niż 500 zł

Karanie za brak maseczki będzie niedługo legalne! Zapłacisz więcej niż 500 zł

1000 złotych za brak maseczki. Już niebawem wejdzie w życie nowa ustawa zgodnie, z którą karanie za niezakrywanie twarzy stanie się legalne. Nie przestrzeganie przepisów będzie surowo karane.

Epidemia koronawirusa w Polsce trwa w najlepsze i nikt nie jest w stanie określić, kiedy się skończy. Mało tego, epidemia rozkręca się z każdym dniem. Przybywa zarażonych oraz zgonów.

Nie po raz pierwszy rządzący próbują zrzucić winę za nowe zakażenia na ludzi i dlatego pracują obecnie nad przepisami, które umożliwią stawianie wysokich kar finansowych. Obywatele stanowczo się temu sprzeciwiają, ponieważ nie stać ich na tak dotkliwe mandaty. Pojawienie się nowego projektu ustawy na sejmowej stronie wywołało prawdziwą burzę w Internecie. Ludzie są temu przeciwni.

Ze względu na fakt, że projekt złożyła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, ustawa nie musi przechodzić konsultacji społecznych, lecz może od razu trafić do Sejmu. Wprowadza ona wiele zmian.

– “Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi lub w przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, albo nie przestrzega decyzji wydanych na podstawie tych przepisów przez organy inspekcji sanitarnej, podlega karze grzywny, albo karze nagany.” – tak przedstawia zapis.

W artykule 9 znajduje się zapis dotyczący postępowania mandatowego, zgodnie z którym na osobę nieposiadającą maseczki ochronnej, można nałożyć grzywnę w wysokości do 1000 zł. Przypomnijmy, że dotychczas grzywna za brak maseczki wynosiła 500 zł. W rzeczywistości jednak, karani byli narażenie na dużo wyższe opłaty. Często bowiem sprawa była kierowano do sądu oraz sanepidu, gdzie kara mogła osiągnąć poziom nawet 30 tys. złotych.

Co ciekawe, nowa ustawa nie przewiduje karania lekarzy, którzy w ramach zwalczania koronawirusa popełnią błąd. Zapis budzi wiele kontrowersji, ponieważ stawia medyków w lepszym położeniu niż pozostałą część niż resztę obywateli.

– “Jeżeli ten błąd będzie miał charakter nieumyślny, nie będzie miał charakteru takiego oczywistego zaniedbania, wtedy jest wyłączony rygor sankcji karnej” – zapisano w projekcie.

Ustawa zakłada m. in: bezpieczeństwo prawne dla lekarzy walczących z Covid-19; 200 proc. dodatku za walkę z Covid-19; 100 proc. wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji dla medyków. Co sądzicie o tym projekcie ustawy?

 

 

Pizza duża lub gigant: 1-3 sztuki
Pizza duża lub gigant: 1-3 sztuki
21,50 zł
26,30 zł
30 dni
do końca oferty!
Pizza o średnicy 30 cm (od 21,50 zł) lub 43 cm (od 28 zł) w Pizzerii Fuks

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
17

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz