Home Kategorie Życie Rozliczanie rodziców za to na co wydają 500 plus. Ciekawy pomysł?

Rozliczanie rodziców za to na co wydają 500 plus. Ciekawy pomysł?

Rozliczanie rodziców za to na co wydają 500 plus. Ciekawy pomysł?

500 plus jest świadczeniem, które – według założeń rządowych – ma być wsparciem dla polskich rodzin. Pieniądze, które każdego miesiąca trafiają na konta bankowe Polaków, mają iść na dzieci.

Jak to jednak bywa w życiu, ustawa twierdzi swoje, a życie weryfikuje. Niestety, rzeczywistość pokazuje, że bywa zgoła inaczej. Czy jesteście za tym, aby rodzice rozliczali się z pieniędzy wydanych na 500 plus?

500 plus to świadczenie, które docelowo ma pokryć wydatki związane z wychowywaniem dziecka. Pieniądze otrzymywane od rządu powinny zostać przeznaczone na zakup ubrań, jedzenia, zabawek, wizyt u lekarza lub opłacenie zajęć dodatkowych, sportowych i korepetycji. Niestety, w rzeczywistości jest zgoła inaczej. W patologicznych rodzinach często pieniądze te są wydawane chociażby, na alkohol.

Wiele rodzin traktuje świadczenie 500 plus jako dodatek do domowego budżetu. Czy rozliczanie się z zasiłku sprawiłoby, że pieniądze byłyby w całości przeznaczane na dziecko?

Rozliczenie miałoby na celu sprawdzenie, czy 500 plus faktycznie jest wydawane na potrzeby dziecka. Wątpliwości budzi jednak to, co zalicza się do tej kategorii. Sytuacja jest bardzo prosta w przypadku maluszka, które potrzebuje wyłącznie mleka, pieluszek ubranek i nielicznych zabawek. Problem pojawia się jednak w przypadku nastolatka, który nierzadko potrzebuje już kieszonkowego, z którego mógłby pokryć własne wydatki. Rodzice często jednak nie wiedzą, na co ich pociecha wydaje pieniądze.

Rząd musiałby przygotować konkretny spis regulujący towary i usługi, które można zakupić, korzystając ze świadczenia 500 plus. Można spodziewać się, że lista towarów spełniających potrzeby dzieci jest niemal nieskończona. Zawierają się na niej między innymi produkty higieny osobistej, żywność, książki do szkoły, zabawki, wizyty u lekarza czy korepetycje i dodatkowe zajęcia. Każda rodzina będzie miała jednak także poboczne potrzeby, które trudno uściślić za pomocą rozporządzenia. Jest to więc skomplikowana kwestia. Jednakże trzeba jakoś ją rozwiązać.

Rozliczanie świadczenia 500 plus byłoby pomocne dla najmłodszych, których potrzeby nie są zaspokajane w pierwszej kolejności. Rodziny, których sytuacja życiowa jest wyjątkowo trudna, nie zawsze wykorzystują pieniądze we właściwy sposób. W takim przypadku procedury rządowe mogłyby zapobiec zaniedbaniom.

 

Zimowy rytuał na ciało
Zimowy rytuał na ciało
59,99 zł
250,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Wybrany zimowy rytuał na ciało z masażem szklanymi kulami i więcej od 59,99 zł w salonie Mona Lisa

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz