Home Kategorie Ludzie Prezydent o aborcji, roli kobiet, swojej córce i Jarosławie Kaczyńskim. Co sądzicie o wypowiedzi prezydenta?
16.72K

Prezydent o aborcji, roli kobiet, swojej córce i Jarosławie Kaczyńskim. Co sądzicie o wypowiedzi prezydenta?

Prezydent o aborcji, roli kobiet, swojej córce i Jarosławie Kaczyńskim. Co sądzicie o wypowiedzi prezydenta?

– “Uważałem i uważam, że każde dziecko ma prawo do życia” – powiedział w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej” prezydent Andrzej Duda. Zaskakujące prawda?

– “Wiele razy o tym mówiłem i nigdy tego nie ukrywałem, że aborcja z tak zwanych względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona” – dodał. Prezydent powiedział także, że nie zgadza się ze słowami ministra edukacji Przemysława Czarnka dotyczącymi roli kobiet.

Prezydent w rozmowie z Magdaleną Rigamonti opublikowanej w piątek w “DGP” był pytany, czy zmiany w kompromisowej ustawie aborcyjnej spotkają się z jego sprzeciwem, podkreślił, że nigdy nie ukrywał, że – jego zdaniem – aborcja z tzw. względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona. – “Uważałem i uważam, że każde dziecko ma prawo do życia” – powiedział Andrzej Duda.

W czwartek po południu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę. Orzeczenie zapadło większością głosów.

Prezydent w wywiadzie z dziennikiem był także pytany, czy miał wątpliwości dotyczące nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji narodowej i nauki. Duda przypomniał, że ministrów powołuje premier Mateusz Morawiecki, a konstytucja w takich sytuacjach nie przewiduje możliwości sprzeciwu prezydenta.

Na uwagę, że zdaniem ministra Czarnka kobiety nie powinny robić kariery, tylko rodzić dzieci, prezydent zauważył, że jego rodzice “przez dziesiątki lat robili kariery naukowe”. – “Wychowałem się w domu, gdzie praca naukowa i rozwój zawodowy, realizacja ambicji kobiety była na piedestale i ten dom normalnie funkcjonował (…). Moja żona, zanim została Pierwszą Damą, była czynna zawodowo, co przynosiło jej bardzo dużo satysfakcji” – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent wypowiadał się również o LGBT+. Jak podkreślił chciałby, żeby rodzice mieli zagwarantowane konstytucyjne prawo do decydowania o tym, w jakim światopoglądzie wychowywane są ich dzieci. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgadza się na jakiekolwiek akty agresji wobec osób niezależnie od ich poglądów, przekonań czy orientacji seksualnej.

Prezydent był też pytany, czy zaszczepił się przeciwko grypie. Na razie jednak nie widzi takiej potrzeby. – “Nie jestem i nigdy nie byłem członkiem ruchu antyszczepionkowego. Publicznie zachęcam zwłaszcza wszystkie osoby starsze, będące w grupie ryzyka, by ze szczepień przeciwko grypie skorzystały” – oświadczył.

W wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej” prezydent był pytany również o obecną współpracę z prezesem PiS, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim. Jak zapewnił, – “współdziałanie pomiędzy prezydentem Rzeczpospolitej a rządem w zakresie spraw państwowych jest bieżące i realizowane zgodnie z wymogami konstytucji, z wymogami bezpieczeństwa państwa” – stwierdził.

Spytano go też czy potwierdza plotki, że prezes PiS nie rozmawia z prezydentem Polski, Andrzej Duda odparł, że jego urząd jest częścią władzy wykonawczej. – “Pan premier, panowie wicepremierzy są drugą częścią tej władzy wykonawczej. Konstytucja reguluje relacje między nami i wszyscy się staramy, by te zasady były jak najlepiej realizowane i tak się dzieje” – powiedział prezydent.

Prezydent mówił także o funkcji Kingi Dudy, która została społecznym doradcą swojego ojca. Przyznał, że bardzo sobie ceni jej zdanie.

– “Powiem otwarcie, że między innymi dlatego zdecydowałem się powołać Kingę na swojego społecznego doradcę, ponieważ chciałem, żeby zalegalizowana i transparentna była sprawa tego, że często korzystam z jej zdania, wysłuchuję tego, co ma do powiedzenia. Uznałem, że powinna mieć status oficjalny, żeby nie było pytań, co ta 25-letnia pani tutaj robi” – wyjaśnił. Dla wielu osób jest to jednak nepotyzm.

Polmed: markery nowotworowe - ponad 200 lokalizacji
Polmed: markery nowotworowe - ponad 200 lokalizacji
99,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiet badań markerów nowotworowych od 99,99 zł - 200+ lokalizacji w ponad 110 miastach z Centrum Medycznym Polmed

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
31
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
14

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz