Home Kategorie News PILNE: Rząd chce wysłać wojsko na ulice. Dostaną specjalne uprawnienia.
6.51K

PILNE: Rząd chce wysłać wojsko na ulice. Dostaną specjalne uprawnienia.

Żandarmeria wojskowa będzie zabezpieczać strajki kobiet? Mateusz Morawiecki wydał rozporządzenie, które uprawnia tę formację do dołączenia do policjantów.

Żandarmeria wojskowa od początku pandemii koronawirusa wspiera policję w działaniach. Już kilka miesięcy temu, w marcu, zobaczyć można było na ulicach wspólne patrole. Mundurowi kontrolowali też osoby kierowane na kwarantannę i pomagali stworzyć szpital polowy na Stadionie Narodowym.

Dzisiaj, tj. 26 października w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie premiera Morawieckiego, które pozwala mundurowym włączyć się do działań w zakresie ochrony bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.

– „W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego” – czytamy w rozporządzeniu premiera.

Skoro żandarmeria od kilku miesięcy angażuje się w działania mające na celu zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zaskakującym zdaje się być fakt, że rozporządzenie zostało wydane przez szefa rządu w tym momencie, gdy w całej Polsce trwają protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Niewykluczone więc, że od środy 28 października manifestacje będą zabezpieczane nie tylko przez policję, ale i żandarmerię wojskową.

Sprawę skomentował Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu, który zadeklarował, że „analogiczne decyzje były wydawane wiosną tego roku. Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią”.

Przypomnijmy, że 22 października Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, zgodnie z którym w Polsce zakazuje się aborcji nawet w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu.

W kolejnych dniach na ulice miast wyszło wielu protestujących. W trakcie manifestacji okupowane są biura posłów i senatorów PiS, a także kościoły.

Termolifting Lumenis Infinity
Termolifting Lumenis Infinity
36,79 zł
150,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Termolifting twarzy, szyi i dekoltu systemem Lumenis Infinity: 1 zabieg za 45,99 zł w Derma SPA– 4 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz