Home Kategorie Prymas Polski bez skrupułów zaapelował do strajkujących kobiet. Czy przesadził?

Prymas Polski bez skrupułów zaapelował do strajkujących kobiet. Czy przesadził?

Prymas Polski bez skrupułów zaapelował do strajkujących kobiet. Czy przesadził?

Kościół Katolicki stał się jedną ze stron w konflikcie ws. prawa aborcyjnego w naszym kraju. Prymas Polski zaapelował do protestujących kobiet, słowa abp Wojciecha Polaka poruszyły wielu obywateli.

Kościół w Polsce jest obwiniany za wpływ na czwartkową decyzję Trybunału konstytucyjnego, która złamała tzw. kompromis aborcyjny i uznała prawo do aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu na niezgodne z Konstytucją RP. Prymas Polski zaapelował do protestujących kobiet.

Od czwartku w całym kraju trwają protesty, związane z wyrokiem sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy orzekli, że prawo do aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu na niezgodne z Konstytucją RP. Decyzja Trybunału złamała tzw. kompromis aborcyjny, który istniał od 1993 roku.

W ramach działań okazujących sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego, w niedzielę odbyły się m.in. strajki pod polskimi kościołami. W związku z tymi wydarzeniami Prymas Polski abp Wojciech Polak wystosował kilka słów do protestujących kobiet.

– “Przeżywamy trudny czas, czas rozszerzającej się pandemii. Czas, w którym wielu choruje, wielu cierpi, w którym śmierć dotyka naszych rodzin i wspólnot. Ostatnie dni przyniosły nam także liczne protesty społeczne. Są one wyrażane niekiedy w sposób bardzo gwałtowny, zdecydowany, ostry, raniący innych” – mówił prymas.

Na Twitterze archidiecezji gnieźnieńskiej opublikowano nagranie, w którym Prymas Polski apeluje do protestujących o szacunek dla siebie nawzajem i dla świętych miejsc. Niedzielne protesty pod i w świątyniach doprowadziły m.in. do przerwania mszy w katedrze w Poznaniu.

– “Bardzo proszę o wzajemny szacunek, o to byśmy nie przekraczali granic, o szacunek dla siebie nawzajem, szacunek dla miejsc świętych, dla naszych świątyń. Bardzo proszę, by były one miejscami pojednania i jedności” – zaapelował abp Wojciech Polak.

Jednocześnie abp Wojciech Polak poprosił Polaków o niepogłębianie podziałów w społeczeństwie i wzajemną odpowiedzialność. Prymas Polski wezwał do jedności i pokoju w tym trudnym czasie w kraju związanym z zagrożeniem pandemią koronawirusa, a także rosnącymi niepokojami społecznymi.

– “Nie powodujmy podziałów, nie przyczyniajmy się do tego, by były one jeszcze głębsze. Niech wszystkim nam zależy na jedności i pokoju. Bądźmy za siebie nawzajem odpowiedzialni” – dodał abp Polak.

 

 

 

Kurs online: e-marketing i promocja online
Kurs online: e-marketing i promocja online
39,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: specjalista ds. e-marketingu i promocji online z certyfikatem za 39 zł z firmą Online Edukacja

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz