Home Kategorie Życie W czasach PRL-u woda z saturatora stała na każdym rogu, piliście? Spacerowicze ją uwielbiali

W czasach PRL-u woda z saturatora stała na każdym rogu, piliście? Spacerowicze ją uwielbiali

W czasach PRL-u woda z saturatora stała na każdym rogu, piliście? Spacerowicze ją uwielbiali

PRL był trudnym okresem w historii Polski. Chociaż panujący ustrój dawał Polakom w kość, drobne rzeczy wywoływały uśmiech nawet w tym podłym, przepełnionym szarością ustroju.

Jedną z takich codziennych przyjemności były wózki z saturatorami, służące do produkcji wody sodowej. Turyści i przechodnie często dawali się na nią skusić. Wy też ją piliście w upalne lato?

PRL miał swoje dobre jak i złe strony. Chociaż zdecydowana większość Polaków nie chciałaby wracać do tamtych czasów, wielu z łezką w oku wspomina niektóre przedmioty codziennego użytku, które były wtedy bardzo pomocne i użyteczne. Miłym akcentem ubiegłego okresu były saturatory, służące do produkcji wody sodowej.

Saturator to nic innego jak urządzenie, które poprzez nasycanie wody dwutlenkiem węgla, służyło do produkcji wody sodowej. Technologia ta nie była zaawansowana, ale w upalne dni była prawdziwym wybawieniem. Ratowała wielokrotnie zarówno zwiedzających turystów, jak i mieszkańców miast.

W czasach PRL wózki z tymi urządzeniami były nieodłącznym elementem miejskich ulic. W ofercie była “czysta” woda sodowa lub z dodatkiem syropu owocowego. Ta druga opcja oczywiście przyciągała tłumy dzieci, zwłaszcza że koszt był niewielki.

Polskie saturatory były produkowane do lat 1980 przez fabrykę DOMGOS z Rudy Śląskiej. Ostatnia taka maszyna w Polsce została wyparta przez tanią wodę gazowaną w jednorazowych butelkach PET około 1995 roku. Pamiętacie jeszcze wodę z saturatora? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach na naszym Facebooku. Mimo to jednak jest to ciekawe wspomnienie.

Kursy językowe online
Kursy językowe online
29,00 zł
87,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kursy językowe online od 29 zł: 3-miesięczny dostęp do nauki wszystkich języków obcych i więcej opcji na Lerni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz