Home Kategorie Życie Za wejście na cmentarz grożą ogromne kary. Wiele osób o tym nie wie. Posypią się mandaty.

Za wejście na cmentarz grożą ogromne kary. Wiele osób o tym nie wie. Posypią się mandaty.

Za wejście na cmentarz grożą ogromne kary. Wiele osób o tym nie wie. Posypią się mandaty.

Rząd ogłosił wczoraj decyzję o czasowym zamknięciu cmentarzy. Za złamanie tego rozporządzenia możemy narazić się na spore konsekwencje finansowe.

Wszystkich Świętych w tym roku będzie zupełnie inne niż dotychczas. Wczoraj na konferencji prasowej premier Morawiecki ogłosił, że cmentarze zostają czasowo zamknięte. Za złamanie zakazu wstępu można otrzymać surową karę. Zakaz wstępu na nekropolię ma obowiązywać od 31 października do 2 listopada br.

– „Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć” – tłumaczył premier Morawiecki.

W Dzienniku Ustaw opublikowano w związku z tym nowe „rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”.

W dokumencie zawarto przepis dotyczący m.in. zamknięcia cmentarzy w okresie od 31 października do 2 listopada. Wstęp na teren nekropolii w tym czasie jest zakazany, z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nim związanych. Jak się okazuje, za złamanie zakazu można otrzymać srogą karę.

Chociaż w rozporządzeniu nie znajdziemy informacji o konsekwencjach grożących osobom, które pomimo zakazu będą przebywać na cmentarzach w dniach 31.10 – 02.11, nie znaczy to, ze ten zakaz można ignorować.

W pilnowaniu przestrzegania tegoż rozporządzenia, policja będzie opierać się o ustawę z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych ludzi.

Ustawa ta określa kary pieniężne za niestosowanie się do ustanowionych w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń, a także za niewykonanie decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Z dokumentu dowiadujemy się, że złamanie zakazu wejścia na cmentarz może grozić karą pieniężną od 5000 do nawet 30,000 złotych.

Tak wysoki mandat za nielegalne odwiedziny na grobie bliskiego powinien skutecznie odstraszyć wszystkich, którzy planowali zignorować rządowe rozporządzenie.

Kurs online: Cukierniczy z certyfikatem
Kurs online: Cukierniczy z certyfikatem
69,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Cukierniczy z certyfikatem za 69 zł w Kar-Group

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
12

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz