Home Kategorie Zdrowie Koronawirus. Nowe wyniki badań potwierdzają długofalowe skutki COVID-19.

Koronawirus. Nowe wyniki badań potwierdzają długofalowe skutki COVID-19.

Koronawirus. Nowe wyniki badań potwierdzają długofalowe skutki COVID-19.

Objawy neurologiczne, jak utrata węchu czy dezorientacja i majaczenia to tylko niektóre spośród poważnych objawów COVID-19. Od kilku miesięcy lekarze starają się lepiej zrozumieć wirusa.

Nagła utrata węchu i smaku była jednym z pierwszych nietypowych objawów zgłaszanych przez pacjentów z COVID-19, ale później lekarze odnotowywali również udary, drgawki, obrzęki mózgu, a nawet majaczenia, dezorientację, problemu z koncentracją czy zawroty głowy.

Badaczom zajęło kilka miesięcy, zanim zrozumieli, w jaki sposób koronawirus wpływa na mózg, powodując te nietypowe objawy. Najnowsze badania, chociaż nie odpowiadają na wszystkie pytania, pozwalają lepiej zrozumieć, co dzieje się z mózgiem, gdy dochodzi do zakażenia organizmu przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Zespół neurologów przeprowadził przegląd badań, mających na celu ustalenie, w jaki sposób COVID-19 zaburza wzorce normalnego funkcjonowania mózgu, które można zmierzyć za pomocą EEG. Badanie EEG rejestruje aktywność elektryczną w różnych częściach mózgu osoby, zwykle za pomocą elektrod umieszczonych na skórze głowy. Wygląda na to, że koronawirus ma spory wpływ na nasz mózg.

W swoim przeglądzie naukowcy zebrali dane dotyczące prawie 620 pacjentów z pozytywnym wynikiem COVID-19 z 84 badań, opublikowanych w recenzowanych czasopismach i serwerach pre-print, na których dane fal EEG były dostępne do analizy. Eksperci mieli nadzieję, że znajdą związek COVID-19 z zaburzeniami funkcji mózgu.

Wśród 420 pacjentów, u których zarejestrowano podstawę do zlecenia EEG, najczęstszą przyczyną był zmieniony stan psychiczny: blisko dwie trzecie badanych pacjentów doświadczyło majaczenia, śpiączki lub zaburzeń koncentracji. Spora część pacjentów miała również napad drgawkowy lub problemy z mową. To naprawdę niepokojące objawy.

Zdaniem ekspertów koronawirus może wpływać w ten sposób na mózg, ponieważ prowadzi do stanu zapalnego w całym organizmie. To z kolei prowadzi do wzmocnienia odporności immunologicznej lub zmniejszenia przepływu krwi do mózgu, by wzmocnić serce i płuca. Nie powinno to więc być żadnym zaskoczeniem. Mimo to, budzi niepokój.

Jedną trzecią wszystkich wykrytych nieprawidłowości wykryto w płacie czołowym, części mózgu odpowiedzialnej za zadania związane z myśleniem wykonawczym, takie jak logiczne rozumowanie i podejmowanie decyzji. Pomaga ona również w regulacji emocji i bierze udział w uczeniu się.

– “Te odkrycia mówią nam, że musimy wypróbować EEG na szerszej grupie pacjentów, a także na innych rodzajach obrazowania mózgu, takich jak skany MRI lub CT, które pozwolą nam bliżej przyjrzeć się płatowi czołowemu” – wyjaśnia neurolog i współautor badania Zulfi Haneef z Baylor College of Medicine w Houston.
Wybrany masaż: 30 lub 60 minut
Wybrany masaż: 30 lub 60 minut
44,99 zł
90,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Wybrany masaż od 44,99 zł w Studiu Masażu Michał Welter w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz