Home Kategorie Zdrowie Najbardziej niebezpieczny objaw Covid-19. Gdy go masz, natychmiast szukaj pomocy
50.07K

Najbardziej niebezpieczny objaw Covid-19. Gdy go masz, natychmiast szukaj pomocy

Najbardziej niebezpieczny objaw Covid-19. Gdy go masz, natychmiast szukaj pomocy

Covid-19 paraliżuje niemal cały świat, a lekarze ostrzegają przed niebezpiecznymi skutkami zakażenia koronawirusem. Specjalista wskazał, który objaw choroby jest najgroźniejszy.

Covid-19 może zaatakować każdego, bez względu na wiek czy płeć, a przebieg choroby potrafi być bardzo różny pomiędzy poszczególnymi pacjentami. Specjalista wskazał, który objaw zakażenia jest najbardziej niebezpieczny. Gdy się pojawi, lepiej od razu zgłosić się do lekarza.

Pandemia koronawirusa zbiera śmiertelne żniwo niemal na całym świecie, do tej pory na COVID-19 zachorowało niemal 47 milionów ludzi, a ponad 1,21 milionów osób zmarło w wyniku zakażenia. 3 listopada br. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach dochodzących już do 25 000 chorych.

O przebiegu pandemii w Polsce wypowiedział się ostatnio prof. Andrzej Fal z Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA, który był gościem w programie TVN24 „Wstajesz i wiesz”. Zdaniem specjalisty, obecnie w kraju „przeżywamy coś w rodzaju historii konia trojańskiego”.

– „Tym koniem trojańskim dla naszego systemu było otwarcie szkół na taką skalę, na jaką to się stało” – tłumaczy prof. Andrzej Fal.

Ekspert zaapelował, o zakrywanie ust i nosa, zachowywanie odpowiedniego dystansu i dezynfekowanie rąk, ponieważ według profesora „w dalszym ciągu proste środki zaradcze działają, sprawdzają się”. Specjalista podkreślił, że „musimy też obserwować siebie, jeżeli będziemy zakażeni, by wiedzieć, kiedy jest to na tyle poważne, by zgłosić się do lekarza”.

– „Wiemy, że mniej więcej 75-80% wszystkich, którzy przechodzą infekcję SARS-CoV-2, chorobę COVID-19, przechodzi ją bezobjawowo lub prawie bezobjawowo. Takie osoby nie mają konieczności pobytu w szpitalu, a czasami wręcz nie mają konieczności kontaktu z lekarzem” – mówił prof. Fal w programie na antenie TVN24.

Wiadomo, że COVID-19 największe zagrożenie stanowi dla osób starszych oraz tych z chorobami współistniejącymi. Choroba może stanowić zagrożenie zdrowia i życia również dla innych. Prof. Fal przypomniał, jakie są najbardziej oczywiste objawy zakażenia oraz wskazał jeden z nich, który jest wyjątkowo niebezpieczny.

– „Wszyscy, którzy chorowali, mieli w którymś momencie albo stan podgorączkowy, albo przynajmniej jednodobową wysoką gorączkę. Coraz więcej osób mówi, że miało zaburzenia węchu i smaku, coraz więcej osób miało ból mięśni i klatki piersiowej, kaszel. To typowe objawy” – wyliczał specjalista.

– „Chciałbym uczulić co do jednego objawu, który być może jest niedoceniany, bo dziwniej brzmi. Chodzi mi o duszność. To jest subiektywne odczucie pacjenta, że brak mu tchu, że gorzej mu się oddycha niż wczoraj. Ma też przyspieszony oddech, generalnie ma kłopoty z oddychaniem” – dodał profesor.

Polmed: ogólne badania diagnostyczne dla kobiet i mężczyzn
Polmed: ogólne badania diagnostyczne dla kobiet i mężczyzn
53,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiet badań laboratoryjnych dla kobiet i mężczyzn od 53,99 zł w Centrum Medycznym Polmed – ponad 200 lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
5
Ha ha
Ha ha
9
Wow
Wow
4
Smutny
Smutny
9
Zły
Zły
12

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz