Home Kategorie Zdrowie Dyrektorzy szpitali chcą karać lekarzy za “lekkie życie towarzyskie”

Dyrektorzy szpitali chcą karać lekarzy za “lekkie życie towarzyskie”

Dyrektorzy szpitali chcą karać lekarzy za “lekkie życie towarzyskie”

Dyrektorzy szpitali ostrzegają pracowników, że nie wypłacą im wynagrodzenia za czas przebywania w kwarantannie czy izolacji oraz dają do zrozumienia, że to ich lekkomyślny tryb życia.

– “W szpitalu odnotowano niepokojącą ilość zarażeń SARS-CoV-2 (…). Ustalono, że główną przyczyną transmisji wirusa między pracownikami w szpitalu są wzmożone kontakty zewnętrzne (m.in. imprezy zorganizowane)” – tak zaczyna się pismo dyrektora jednego ze szpitali do personelu. Do jego treści dotarła “Rzeczpospolita”.

Dalej dyrektor wprost pisze, że wobec osób, których “lekkomyślne zachowanie” doprowadziło do powstanie ognisk zakażeń, podjęte zostaną działania dyscyplinarne, których podstaw szukać można w przepisach karnych. Ponadto osoby świadczące prace w oparciu o umowy cywilne nie otrzymają wynagrodzenia za czas przebywania w kwarantannie/izolacji.

Dr Tomasz Imiela z Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie przyznał, że tego rodzaju groźby w stosunku do lekarzy werbalizowane są coraz częściej. Jego zdaniem to bardzo nieuczciwe postawienie sprawy, gdyż za transmisje w szpitalach odpowiedzialny jest przede wszystkim brak wystarczającej ilości sprzętu ochronnego oraz fakt, że wobec problemu niewystarczającej liczby medyków, cofnięto im zakaz świadczenia pracy w więcej niż jednym miejscu.

Mecenas Aleksandra Powierża uspokaja pracowników służby zdrowia, że takie groźby są bezprawne, a wypłata świadczeń za czas pozostawania na kwarantannie czy w izolacji regulowana jest w innych ustawach – również w przypadku osób na umowach cywilnych. W rozmowie z “Rz” zauważyła ponadto, że pracodawca nie prawa ingerować w to, co pracownik robi w wolnym czasie.

Zabawa w rodzinnym parku rozrywki
Zabawa w rodzinnym parku rozrywki
89,00 zł
135 dni
do końca oferty!
Zabawa w Rodzinnym Parku Rozrywki ENERGYLANDIA: bilet open na wszystkie atrakcje od 89 zł z realizacją bezkontaktową

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz