Home Kategorie Zdrowie Psy wykrywają koronawirusa. Jakby tego było mało, są niemal w 100% dokładne!

Psy wykrywają koronawirusa. Jakby tego było mało, są niemal w 100% dokładne!

Psy wykrywają koronawirusa. Jakby tego było mało, są niemal w 100% dokładne!

Psy wykrywają koronawirusa na lotnisku w Helsinkach. Ustawiają się do nich kolejki pasażerów, bo psy gwarantują natychmiastowy wynik, a ich nosy okazują się niezawodne.

Od dawna wiadomo, że zwierzęta są w stanie wykrywać choroby. Ich czułe nosy wyczuwają zmiany w naszym zapachu i na tej podstawie ocenić, że mamy na przykład, raka. Wygląda na to, że są również skuteczne w wykrywaniu koronawirusa.

Na lotnisku w Helsinkach ruszył pilotażowy program szybkiego wykrywania zakażenia koronawirusem, realizowany przez psy. Czworonogi od dawna robią kariery na lotniskach całego świata jako niezawodni tropiciele przemytników narkotyków. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego wpadli na pomysł, by ich fenomenalny węch wykorzystać w diagnostyce SARS-CoV-2.
W odróżnieniu od zwykłych testów, psi testerzy działają błyskawicznie i gwarantują wynik w ciągu minuty, więc praktycznie od ręki. Co ciekawe, pierwsze testy tego rozwiązania wskazują wyraźnie, że jest ono bardzo skuteczne. Wstępne wyniki wykazały, że psy wykrywają wirusa z niemal 100-procentową dokładnością, na dodatek do pięciu dni wcześniej niż test PCR.

Materiału do badań nie brakuje, bo odkąd podróżni na lotnisku dowiedzieli się, że psy mogą ich zdiagnozować szybciej i lepiej niż laboratoria, ustawiają się do nich w kolejce. Badanie polega na pobraniu za pomocą wacika zapachu ze skóry pasażera, który następnie w szczelnym pojemniku przekazuje opiekunowi czworonoga.

Jeśli pies wykryje COVID-19, w którejś z próbek, sygnalizuje to, szczekając lub uderzając łapą. Jak komentuje Anna Hielm-Björkman z Uniwersytetu Helsińskiego:

– “Wygląda to bardzo obiecująco. Jeśli ta metoda okaże się skuteczna, będzie można ją stosować także w innych miejscach, m.in. szpitalach czy w czasie masowych imprez sportowych i kulturalnych.” –

Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób psy wykrywają koronawirusa i to nie dość, że z blisko stuprocentową dokładnością, to jeszcze na 5 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów. Potrzebna jest dogłębna analiza tego zjawiska.

Kurs online: Zarządzania z MEN
Kurs online: Zarządzania z MEN
79,00 zł
299,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi z zaświadczeniem MEN za 79 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
10
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz