Home Kategorie Kary dla lekarzy za zakażenie się koronawirusem. To naprawdę przerażające doniesienia!

Kary dla lekarzy za zakażenie się koronawirusem. To naprawdę przerażające doniesienia!

Kary dla lekarzy za zakażenie się koronawirusem. To naprawdę przerażające doniesienia!

Pracodawcy grożą karami za zakażenie się koronawirusem. Jest to strategia powszechnie, choć bezprawnie stosowana w polskich szpitalach. Co wzbudza szok, bo jak mają się oni bronić?

Pomysł finansowego nagradzania medyków walczących na pierwszej linii pandemii był dyskutowany od miesięcy. Wreszcie, w połowie października minister zdrowia Adam Niedzielski obiecał dodatek wynoszący 100 proc. wynagrodzenia z tytułu zwalczania COVID-19 przysługujący każdemu medykowi zaangażowanemu w walkę z epidemią. Praktyka jest jednak inna.

Okazuje się bowiem, że dyrektorzy wielu szpitali uważają iż lekarze zarażają się wirusem specjalnie.

– “W szpitalu odnotowano niepokojącą ilość zakażeń SARS-CoV-2. (…) ustalono, że główną przyczyną transmisji wirusa między pracownikami w szpitalu są wzmożone kontakty zewnętrzne (m.in. imprezy zorganizowane). Wobec osób, które przyczyniły się, postępując w sposób lekkomyślny, do wystąpienia ognisk zakażenia w szpitalu, zostaną podjęte działania dyscyplinarne, zgodnie z kodeksem pracy, a w przypadkach ekstremalnych postępowanie zgodnie z art. 161 kodeksu karnego. Okres przebywania na kwarantannie/izolacji będzie niepłatny (w przypadku umów cywilnoprawnych)” – głosi list napisany przez dyrektora jednego ze szpitali.

Chociaż, jak alarmują prawnicy, tego rodzaju  groźby są bezprawne, to w wielu szpitalach się je stosuje. Jak ujawnia przedstawiciel Okręgowej Rady Lekarskiej dr Tomasz Imiela w rozmowie z Rzeczpospolitą, groźby nagany, konsekwencji służbowych czy ukaranie lekarza brakiem pensji przez cały czas, gdy przebywa na kwarantannie, są na porządku dziennym. Dyrektorzy zdają sobie sprawę z tego, że są one pozbawione podstaw prawnych, dlatego najczęściej nie wyrażają ich na piśmie. Czy akceptujecie takie praktyki w stosunku do lekarzy?

Kurs online: sprzedaż i obsługa klienta z MEN
Kurs online: sprzedaż i obsługa klienta z MEN
69,00 zł
249,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online Specjalista ds. sprzedaży i obsługi klienta z zaświadczeniem MEN za 69 zł w P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
8

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz