Home Kategorie Życie Dziura budżetowa na ok. 13 mld zł. Morawiecki spodziewa się, że wzrośnie

Dziura budżetowa na ok. 13 mld zł. Morawiecki spodziewa się, że wzrośnie

Dziura budżetowa na ok. 13 mld zł. Morawiecki spodziewa się, że wzrośnie

– “Deficyt budżetowy wyniesie po październiku mniej więcej 13 mld zł, w kolejnych miesiącach wzrośnie” – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy. Mniej więcej rok temu rząd zapowiadał pierwszy w historii wolnej Polski budżet bez deficytu. Eksperci zwracali uwagę, że to w znacznej mierze zabieg księgowy, jednak nadeszła epidemia koronawirusa i zapowiedzi stały się nieaktualne.

Na początku października Sejm przyjął nowelizację budżetu na 2020 r ze 109,3 mld zł deficytu, spadkiem PKB w tym roku o 4,6 proc., średnioroczną inflacją na poziomie 3,3 proc. oraz stopą bezrobocia rejestrowanego w wysokości 8 proc. na koniec roku.

W budżecie państwa na koniec sierpnia br. odnotowano 13,3 mld zł deficytu. Na koniec września było podobnie. Teraz premier wskazał, że po kolejnym miesiącu ta wielkość będzie zbliżona. – “Deficyt budżetowy w nowelizacji ustawy zaplanowaliśmy na ok. 109 mld zł, po październiku będzie to 13 mld zł, mniej więcej, orientacyjnie. W listopadzie i w grudniu on na pewno jeszcze przyrośnie” – powiedział Morawiecki cytowany przez PAP.

Wcześniej na konferencji prasowej premier powiedział, że deficyt budżetowy na koniec roku będzie prawdopodobnie niższy niż rząd przewidywał jeszcze kilka tygodni temu. – “Zdolność budżetu jest. I budżet będzie w lepszym stanie, niż jeszcze w nowelizacji przewidywaliśmy. Prawdopodobnie deficyt budżetowy będzie niższy na koniec tego roku niż jeszcze kilka tygodni temu przewidywaliśmy. To jest dobra wiadomość. I my tych pieniędzy użyjemy na ratowanie miejsc pracy, na ratowanie przedsiębiorców” – mówił.

Wymiana kół lub opon z wyważaniem
Wymiana kół lub opon z wyważaniem
19,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wymiana 4 kół za 19,99 zł lub opon z wyważaniem za 32,99 zł i więcej w ProfiAuto Serwis Mati-Trans

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz