Home Kategorie Ludzie Kardynał Gulbinowicz ukarany przez papieża. Został pozbawiony insygniów
3.29K

Kardynał Gulbinowicz ukarany przez papieża. Został pozbawiony insygniów

Kardynał Gulbinowicz ukarany przez papieża. Został pozbawiony insygniów

Kardynał Gulbinowicz ukarany przez papieża Franciszka! Stracił insygnia biskupie i ma zakaz celebrowania mszy. W dodatku po śmierci nie będzie mu przysługiwał pogrzeb w katedrze.

W maju zeszłego roku bracia Sekielscy opublikowali w Internecie dokument Tylko nie mów nikomu poświęcony problemowi pedofilii w Kościele Katolickim. To sprawiło, że wiele ofiar księży pedofilów, latami ukrywając koszmar, który przeżyły, odważyły się ujawnić swoje tragiczne historie.

Z danych Fundacji Nie lękajcie się wynika, że od premiery filmu Sekielskich napłynęły setki nowych zgłoszeń, dotyczących molestowania przez duchownych.  Sytuacja dla kościoła jest więc tragiczna. Trudno się zresztą dziwić. Ludzie coraz bardziej negatywnie podchodzą do zachowania duchownych.

Jedną z osób, które postanowiły ujawnić swoje historie jest poeta Karol Chum. Przemysław Kowalczyk, bo tak brzmią jego prawdziwe personalia zeznał, że chociaż od tamtej dramatycznej nocy w kurii minęło już 30 lat, ciągle pamięta każdy szczegół. Był wtedy 15-letnim uczniem niższego seminarium duchownego w Legnicy. W styczniu 1989 roku został wysłany, w charakterze gońca, po odbiór korespondencji z kurii. Jak wspominał w rozmowie z dziennikarzem Super Expressu:

– “Gdy tam dotarłem, było już późno, długo czekałem, bo korespondencja nie była jeszcze gotowa. Zaproponowano mi, żebym został na noc. Zgodziłem się. Trafiłem do niewielkiego pokoiku, gdzie było łóżko. Położyłem się spać. Po pewnym czasie bez pukania wszedł jakiś mężczyzna. Był ubrany po cywilnemu, rozpoznałem jednak kardynała. Siadł na moim łóżku. Zaczął wypytywać, jak mi się wiedzie, czy wszystko jest w porządku. Nagle wsunął rękę pod kołdrę i zaczął masować mojego penisa. Pytał, czy ktoś mi mi tak robił. To trwało dłuższą chwilę. Byłem sparaliżowany. Później kardynał wyszedł, a ja z samego rana wróciłem do Legnicy” –

Media, opisując tę historię, starannie unikały podania nazwiska kardynała. Chociaż nie jest to tak trudne odkryć o jakiego kardynała chodzi.

Od ujawnienia historii Karola Chuma minął ponad rok, ale nie od dziś wiadomo, że watykańskie młyny mielą powoli. Tym razem przemieliły skutecznie. Decyzją papieża Franciszka 97-letni kardynał został pozbawiony insygniów biskupich i ukarany zakazem celebrowania nabożeństw i uczestniczenia w publicznych spotkaniach. Został także pozbawiony prawa do mszy pogrzebowej w katedrze i pochówku na jej terenie.

Jak informuje Nuncjatura Apostolska w Polsce:

– “Dochodzenie w sprawie kardynała Henryka Gulbinowicza zostało wszczęte w związku z wysuwanymi pod adresem kardynała zarzutami dotyczącymi jego przeszłości” –

Jak tłumaczy rzecznik Archidiecezji w rozmowie z Gazetą Wrocławską, surowe kary nie pozostawiają wątpliwości, że Stolica Apostolska w toku śledztwa upewniła się, co do winy 97-letniego hierarchy:

– “Surowość tych sankcji i surowość tego wyroku pozwala nam z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że potwierdziły się zarzuty stawiane kardynałowi dotyczące zarówno wykroczeń przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu, czyli mówiąc kolokwialnie, chodzi o molestowanie seksualne, jak i współpracy ze służbą bezpieczeństwa” – stwierdzono.

Do decyzji papieża Franciszka odniósł się także prezydent Wrocławia, gdzie przez lata urzędował w tamtejszej kurii zdegradowany kardynał. Jak komentuje prezydent miasta Bogdan Zdrojewski:

– “Ze względu na rzadkość takich decyzji przyjąłem tę informację z zaskoczeniem, ale z pewnością bez powątpiewania w jej niezbędność. Czekam też na adekwatne reakcje innych hierarchów zwłaszcza w odniesieniu do samych ofiar. To dla wiernych bardzo przykra sytuacja, ale decyzja Watykanu z pewnością jest dobrze uzasadniona. Jeżeli Stolica Apostolska ją podjęła, to musi posiadać ku temu bardzo mocne podstawy. Nie znam szczegółów tej decyzji, mam świadomość, że stanowisko Watykanu, ze względu na wiek ks. Henryka Gulbinowicza, ma charakter symboliczny. Ale ich ranga jest nadzwyczajna. Dotyka ona osoby przez dekadę obdarzanej zaufaniem i autorytetem i z tego też powodu będzie miała poważne i długotrwałe konsekwencje” – dodano.

 

 

 

Kurs online: Zarządzania z MEN
Kurs online: Zarządzania z MEN
79,00 zł
299,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi z zaświadczeniem MEN za 79 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz