Home Kategorie Zdrowie “Covidowe palce” mogą być długotrwałym objawem zakażenia koronawirusem

“Covidowe palce” mogą być długotrwałym objawem zakażenia koronawirusem

“Covidowe palce” mogą być długotrwałym objawem zakażenia koronawirusem

Jeden z symptomów COVID-19, czyli tzw. “covidowe palce”, radykalnie się zmienia. Stan zapalny palców rąk i nóg może utrzymywać się znacznie dłużej, niż na początku pandemii szacowali lekarze.

Gorączka, suchy kaszel oraz zmęczenie są najczęściej występującymi objawami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. U niektórych osób zaatakowanych przez wirusa rozwijają się również inne symptomy choroby COVID-19: ból mięśni, gardła, głowy, utrata powonienia i smaku oraz biegunka czy nudności.

Naukowcy z Massachusetts General Hospital przeprowadzili na tysiącu pacjentów badania, które pokazują, jak zmienia się jeden z objawów COVID-19, czyli tzw. covidowe palce.

Zmiany dermatologiczne u covidowych pacjentów w pierwszej fali pandemii przeanalizowała grupa hiszpańskich dermatologów, którzy zauważyli, że spośród 375 przebadanych, u połowy miały miejsce plamisto-grudkowe zmiany. U jednej piątej badanych wystąpiły zmiany pseudoodmrozinowe. Zmiany pokrzywkowe odnotowano u tej samej ilości pacjentów.

Początkowo pojawiały się najczęściej u dzieci i młodzieży, trwały około dwóch tygodni. Wiązały się zazwyczaj z łagodnym przebiegiem zakażenia. Czasami były wręcz jedynym objawem choroby.

To się jednak według amerykańskich naukowców zmienia, ponieważ uporczywe problemy skórne podobne do odmrozin, mogą się utrzymywać jeszcze długo od momentu infekcji.

Taką tezę postawiła dr Esther E. Freeman, dyrektor Global Health Dermatology.

Było to możliwe dzięki przebadaniu tysiąca pacjentów z koronawirusem, bo w maju dermatolożka zwróciła uwagę, że jej klinikę odwiedzają rzesze pacjentów z objawami przypominającymi odmrożenia: – “Musiałam wziąć dodatkowe godziny po to, by zająć się konsultowaniem takich pacjentów. Ludzie są tym bardzo zaniepokojeni” – mówiła lekarka.

– “Nasze odkrycia ujawniły podgrupę pacjentów z długotrwałymi objawami skórnymi spowodowanymi przez COVID-19, widocznymi szczególnie na palcach nóg. Dane te pozwoliły poszerzyć naszą wiedzę na temat długoterminowych skutków wirusa w odniesieniu do różnych narządów” – oświadczyła autorka badania. I zachęca lekarzy, aby “zwracali szczególną uwagę na problemy dermatologiczne pacjentów”.

 

Zabieg nawilżająco-liftingujący
Zabieg nawilżająco-liftingujący
69,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wieloetapowy zabieg nawilżająco-liftingujący za 69,99 zł i więcej opcji w Centum Medycznym Laser-Med w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz