Home Kategorie Życie Sprzedawca w sklepie może Cię wylegitymować. Ale tylko w konkretnych godzinach

Sprzedawca w sklepie może Cię wylegitymować. Ale tylko w konkretnych godzinach

Sprzedawca w sklepie może Cię wylegitymować. Ale tylko w konkretnych godzinach

Sklepy mogą legitymować klienta w celu potwierdzenia jego wieku. Takie działanie ma na celu zagwarantować, że w godzinach dla seniorów w sklepie będą przebywać wyłącznie uprawnieni do tego ludzie.

Od niemal miesiąca w całym kraju obowiązują tzw. godziny dla seniorów. W związku z tym, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w wybranych sklepach zakupy mogą robić wyłącznie osoby po 60. roku życia. Rozporządzenie dotyczy sprzedaży: żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz punktów, których podstawową działalnością jest świadczenie usług pocztowych.

Nieprzestrzeganie tych przepisów, wiąże się z groźbą wysokich mandatów. Mimo to, nagminnie zdarzały się przypadki osób, niestosujących się do rozporządzenia. Sprzedawcy nie do końca wiedzieli jak powinni reagować.

Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Resorcie Zdrowia tłumaczy, co mogą zrobić pracownicy sklepów, w sytuacji, gdy mają wątpliwości co do wieku kupującego.

– “Przepisami rozporządzenia wprowadzono możliwość przebywania w przestrzeni sklepowej w określonych godzinach osób powyżej 60 roku życia. Oznacza to, że od strony prawnej klient mający status „seniora” to osoba w wieku wyższym niż 60 lat” – tłumaczył.

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia wyjaśnił, że sprzedawcy posiadają uprawnienia do sprawdzania wieku kupujących.

– “W przypadku wątpliwości co do wieku klienta, sprzedający uprawniony jest do weryfikacji wieku. Weryfikacja może odbywać się m.in. przez złożenie oświadczenia przez osobę wchodzącą, poproszenie o przedstawienie dokumentu tożsamości lub innego dokumentu potwierdzającego wiek klienta” – mówił.

Waldemar Kraska podkreślił, że w wyjątkowych sytuacjach godziny dla seniorów nie posiadają zastosowania.

Co ważne, przepisów o godzinie dla seniorów nie stosuje się w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia oraz handlu hurtowego” – dodaje Kraśka.

Za złamanie przepisów o godzinach dla seniorów grozi kara pieniężna w wysokości od 10 000 do nawet 30 000 zł.

Podstawą prawną do nakładania sankcji jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych” –

Choć wszyscy obywatele przed 60. rokiem życia muszą respektować godziny dla seniorów, sami seniorzy nie mają takiego obowiązku. Mogą robić zakupy o każdej porze dnia i nocy.

– “Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoby starsze dokonywały zakupów również poza tym dedykowanym dla nich czasem“- .

Coraz częściej mówi się o tym, że godziny dla seniorów to nic innego jak dyskryminacja osób młodszych. Wybrane sklepy stosują nawet politykę wspierania seniorów i oferują promocje, które są dostępne tylko dla osób starszych. Oznacza to, że cena produktów różni się w zależności od tego, ile lat ma kupujący.

 

Lifting, koloryzacja, botoks rzęs
Lifting, koloryzacja, botoks rzęs
79,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Lifting, koloryzacja, botoks i laminowanie rzęs za 69,99 zł w Salonie Urody Glamour w Toruniu

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz