Home Kategorie News Z OSTATNIEJ CHWILI: Euforia na świecie! Nowa szczepionka na COVID-19 jest skuteczna w 90%!
25.42K

Z OSTATNIEJ CHWILI: Euforia na świecie! Nowa szczepionka na COVID-19 jest skuteczna w 90%!

Z OSTATNIEJ CHWILI: Euforia na świecie! Nowa szczepionka na COVID-19 jest skuteczna w 90%!

Firma Pfizer przeprowadziła badania, które pokazują, że opracowana przez nią szczepionka zapobiega 90% infekcji koronawirusem.

Amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer oraz niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech poinformowali dzisiaj, że opracowana przez nich szczepionka na koronawirusa osiąga skuteczność ponad 90%. Badania dotyczą ludzi, którzy wcześniej nie chorowali na COVID-19.

Wyniki badań oparte są na pierwszej analizie skuteczności przeprowadzonej przez zewnętrzny komitet monitorujący dane z trzeciej fazy badań klinicznych.

W analizie ocenie poddano 94 potwierdzone infekcje koronawirusem wśród 43,538 uczestników badania. Na podstawie analizy osób zaszczepionych i tych, którzy otrzymali placebo, stwierdzono że szczepionka osiąga poziom aż 90% skuteczności po 7 dniach od podania drugiej dawki.

To oznacza, że ochronę przed COVID-19 osiąga się 28 dni od pierwszego szczepienia, które zakłada podanie pacjentowi dwóch dawek.

– „To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki” – powiedział Albert Bourla, dyrektor firmy Pfizer.

W jego słowach nie ma przesady. Do tej pory bowiem naukowcy liczyli, że szczepionka na koronawirusa osiągnie co najmniej 75% skuteczności. Z kolei doradca Białego Domu, dr Anthony Twórczy szczepionki planują wystąpić o awaryjną zgodę na jej użycie do końca miesiąca. Jak dowiadujemy się z oświadczenia spółek, Pfizer sądzi, że do końca roku może dostarczyć 50 mln dawek, a do końca 2021 – ok. 1,3 mld.

Niestety pojawiają się problemy natury logistycznej. Szczepionka musi być bowiem przechowywana w temperaturze poniżej -80 stopni Celsjusza. Nie wiadomo też jak długo utrzyma się odporność na koronawirusa u zaszczepionych. Prezes Bourla jest jednak dobrej myśli.

– „Jesteśmy o krok bliżej do zapewnienia ludziom na całym świecie tak potrzebnego przełomu, który pomoże zakończyć ten globalny kryzys zdrowotny” – przekonywał.

Zostań Lordem lub Lady
Zostań Lordem lub Lady
29,99 zł
120,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Tytuł Lord lub Lady Chaol Ghleann (29,99 zł) z pamiątkowym folderem (59,99 zł) i więcej w Dunans Castle

Twoja reakcja?

Super
Super
10
Ha ha
Ha ha
28
Wow
Wow
5
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
13

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz