Home Kategorie Życie Opublikowano raport dotyczący pedofilii. Nazwisko Dziwisza pada w nim aż 45 razy.

Opublikowano raport dotyczący pedofilii. Nazwisko Dziwisza pada w nim aż 45 razy.

Opublikowano raport dotyczący pedofilii. Nazwisko Dziwisza pada w nim aż 45 razy.

Watykan opublikował raport dotyczący pedofilii. Dotyczy on m.in. byłego kardynała Theodore’a McCarricka, który został wydalony ze stanu kapłańskiego.

Jak informuje gazeta.pl, ujawniony 10 listopada dokument został sporządzony przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej na polecenie papieża Franciszka. Raport ma 460 stron i opiera się na zeznaniach 90 świadków.

– „Publikujemy raport z bólem z powodu ran, które sprawa ta wywołała u ofiar, ich rodzin, w Kościele w Stanach Zjednoczonych, w Kościele powszechnym” – oświadczył we wtorek watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

W raporcie znajdują się dziesiątki dokumentów, listów oraz transkrypcji z kościelnych archiwów. Mają to być „wiarygodne dowody” na molestowanie nieletnich i dorosłych przez byłego kardynała McCarricka. W raporcie znajdują się też informacje o procesach decyzyjnych, jakie były podejmowane w tej sprawie.

Z raportu wynika, że już w 1999 roku nuncjatura apostolska w Waszyngtonie była ostrzegana przed McCarrickiem. Ówczesny arcybiskup Nowego Jorku uprzedzał, że planowana nominacja duchownego na metropolitę stolicy USA może wywołać skandal. Już wtedy informowano o niewłaściwym zachowaniu hierarchy wobec młodych mężczyzn.

Przez te zarzuty, Jan Paweł II poprosił nuncjusza w USA o sprawdzenie zarzutów dotyczących McCarricka. Dochodzenie nie dało jednak konkretnych dowodów. Mimo to papież postanowił wycofać kandydaturę duchownego.

Dalej w raporcie poinformowano, że 6 sierpnia 2000 roku McCarrick wysłał listy do Stanisława Dziwisza (którego nazwisko pada w raporcie aż 45 razy). Duchowny zapewniał w nim o swojej niewinności. Zarzekał się też, że „nigdy nie utrzymywał stosunków seksualnych z żadną osobą”.

Jan Paweł II przeczytał list. Przekonany o tym, że hierarcha mówi prawdę, uznał, że zarzuty są bezpodstawne. Wówczas papież zalecił, by nazwisko McCarricka przywrócono na listę kandydatów na metropolitę stolicy USA. Po tej decyzji, został on wybrany na to stanowisko.

– „Według niektórych świadectw, które są cytowane w raporcie, w zrozumieniu kontekstu całego zdarzenia może pomóc wiedza o osobistych doświadczeniach papieża, który jako arcybiskup przez lata był świadkiem instrumentalnego używania fałszywych zarzutów ze strony reżimu, aby skompromitować kapłanów lub hierarchów w Polsce” – pisze vaticannews.com.

Masaż klasyczny lub relaksacyjny
Masaż klasyczny lub relaksacyjny
59,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wybrany 60-minutowy masaż od 49,99 zł w gabinecie Alice's Institute Kosmetologia w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz