Home Kategorie Życie Egzaminy szkolne zostaną w tym roku odwołane? „System można zmienić”.
1.28K

Egzaminy szkolne zostaną w tym roku odwołane? „System można zmienić”.

Egzaminy szkolne zostaną w tym roku odwołane? „System można zmienić”.

Egzamin ósmoklasisty będzie odwołany? Z powodu trwającej epidemii pojawił się pomysł zrezygnowania z testu kończącego naukę w szkole podstawowej.

Nie ma żadnych wątpliwości, że ubiegły i obecny rok szkolny przebiegają zupełnie inaczej, niż zaplanowano w podstawie programowej. Już pod koniec maja prezes ZNP, Sławomir Broniarz, apelował do rządu o opracowanie nowego programu kształcenia dla dzieci. Niestety nie wyciągnięto żadnych wniosków z poprzedniego roku szkolnego.

Przez to spotykamy się obecnie z takimi samymi problemami, które towarzyszyły pierwszemu zetknięciu się z nauką zdalną. Wielu nauczycieli, szczególnie tych starszych, nie radzi sobie z obsługą komputera i prowadzeniem lekcji w trybie online. Dodatkowo przez zakażenia COVID-19 wśród nauczycieli, uczniowie stracili wiele zajęć i już teraz wiadomo, że nie uda się zrealizować całości podstawy programowej.

Danuta Kozakiewicz, dyrektor SP nr 103 w Warszawie sądzi, że ze względu na wyjątkową sytuację egzamin ósmoklasisty powinien być odwołany.

– „Jestem całkowicie za odwołaniem egzaminów ósmoklasisty i tych kończących etap nauczania. My nie sprawdzamy w zasadzie niczego poza odpornością na stres i stanem przygotowania konkretnej szkoły do prowadzenia nauki zdalnej.”

Zdaniem Danuty Kozakiewicz egzamin ma na celu sprawdzenie kompetencji, umiejętności i wiedzy ucznia. Biorąc pod uwagę, że stan epidemii jest sporym obciążeniem psychicznym dla uczniów, wyniki testu mogłyby się okazać niewspółmierne z rzeczywistym poziomem wiedzy uczniów.

– „Kontynuowanie tego egzaminu służy jedynie temu, by utrzymać Okręgową Komisję Egzaminacyjną, żeby mieć jakiś system naboru wyższego stopnia edukacji. Ten system można zmienić, w każdym momencie, natomiast dzieci żyją w permanentnym lęku i stresie. Darujmy im. To rocznik, który ma za sobą bardzo ciężki rok.”

Jakiś czas po słowach Kozakiewicz, w sieci rozgorzała dyskusja. Ludzie oburzają się, że obecny rocznik miałby uniknąć egzaminu. To niesprawiedliwe wobec starszych dzieci, które aby dostać się do wybranej szkoły średniej, musiały wykazać się wiedzą. W komentarzach znajdziemy dosadne wypowiedzi internautów:

– „Może w ogóle odpuśćmy wszelkie testowanie, bo młodzież się zestresuje.”

– „Po co uczyć, dajmy wszystkim 5 ze wszystkich przedmiotów i nie będzie problemu.”

– „Te egzaminy to namiastka normalności – uczniowie potrzebują celów.”

Rodzice zarzucają nauczycielom, że ci są leniwi i wykorzystują epidemię jako pretekst do organizowania mniejszej ilości zajęć. Nauczyciele bronią się faktem, że organizacja nauki w trybie zdalnym uniemożliwia przerobienie całości materiału. Jedna z nauczycielek języka angielskiego z Wrocławia tłumaczy:

– „Trzeba się nad tym materiałem porządnie zastanowić. I to teraz, a nie na miesiąc czy dwa miesiące przed egzaminem. Wytyczne dotyczące tego, jak egzamin będzie wyglądać i jaki materiał będzie na nim wymagany, trzeba opracować jak najszybciej.”

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział kilka dni temu, że bierze pod uwagę możliwość ograniczenia zakresu materiału, obowiązującego na egzaminie.

– „Chcemy ograniczyć zakres materiału do egzaminów. Ma on być adekwatny do wiedzy nabytej przez uczniów m.in. podczas kształcenia zdalnego.”

Tajski Rytuał/masaż tybetański
Tajski Rytuał/masaż tybetański
99,99 zł
140,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Rytuał lub masaż za 99,99 zł w Oasis Med -Spa (dawniej Studio Med.Est. i Spa Marakesz) w Toruniu (zamiast 140 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz