Home Kategorie News Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Media donoszą o wybuchu w kompleksie

Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Media donoszą o wybuchu w kompleksie

Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Media donoszą o wybuchu w kompleksie

Od katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu minęły 34 lata. Czy doniesienia dotyczące awarii elektrowni na Białorusi zwiastują powtórkę z historii. Biorąc pod uwagę jaki jest ten rok? No cóż.

Niespełna kilka dni temu otwarto elektrownię atomową w Ostrowcu na Białorusi, a już niedługo później media obiegła informacja o awarii – wybuchu transformatorów napięcia. Uroczyste otwarcie elektrowni atomowej na Białorusi miało miejsce 7 listopada. Prezydent Białorusi, Alekandr Łukaszenka powiedział wówczas, że “Białoruś staje się potęgą nuklearną.

Trzy dni później media donosiły, że w elektrowni doszło do awarii – wybuchu transformatorów napięcia w jednym z agregatów, efektem czego była decyzja kierownictwa o zatrzymaniu turbiny i wstrzymaniu produkcji energii. Wygląda więc na to, że elektrownia nie była zbudowana tak jak należy.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku wybuchu w elektrowni w Czarnobylu, białoruskie władze nie komentowały całego zajścia. Dopiero wieczorem białoruskie Ministerstwo Energetyki opublikowało komunikat, w którym wyjaśniono, że elektrownia jest w tej chwili na etapie startu, w związku z czym blok pracuje na różnych poziomach mocy, przekazał Polsat News.

Białoruskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało we wtorek, że w elektrowni konieczna była wymiana części, jednak ten fakt nie zagraża bezpieczeństwu, ponieważ wymieniona część miała należeć do „czwartej kategorii bezpieczeństwa”.

Resort spraw zagranicznych w Litwie nie przyjął jednak takiego tłumaczenia i zażądął od Białorusi informacji dotyczących tego, co stanowiło przyczynę całego zajścia i jaki wpływ miało ono na uruchomienie elektrowni i zapewnienie bezpieczeństwa.

Elektrownia atomowa w Ostrowcu znajduje się zaledwie 50 km od Wilna, dlatego Litwini głośno protestowali przeciwko budowie elektrowni. Trudno im się dziwić.

Optymizmem nie napawają także doniesienia dotyczące korupcji, która miała być stałym elementem budowy elektrowni. Polsat News podaje, że w trakcie budowy elektrowni na Białorusi wielokrotnie dochodziło do groźnych awarii i incydentów.

W ubiegłym roku odkryto “znaczące niedociągnięcia w instalacji urządzeń o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa”.  Innymi słowy, awarie tego typu mogą być  nie tylko nawet spodziewane, co możliwe nawet, że praktycznie pewne. Czyżby szykowała się nam powtórka Czarnobyla? Kto wie.

Znany białoruski youtuber NEXTA ujawnił nawet dokumenty Komitetu Śledczego. Napisał wówczas: “Ponownie smutne wieści z budowy białoruskiej elektrowni jądrowej, która ma coraz większe szanse, by przekształcić się w drugi Czarnobyl”, cytuje Polsat News. Szykujmy się więc.

 

 

Personalizowany kalendarz
Personalizowany kalendarz
14,99 zł
69,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Personalizowany kalendarz książkowy na 2021 rok od 14,99 zł na 4MyArt

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz