Home Kategorie Życie RMF: Polska oficjalnie zagroziła Unii Europejskiej. List premiera może wywołać skandal na arenie międzynarodowej

RMF: Polska oficjalnie zagroziła Unii Europejskiej. List premiera może wywołać skandal na arenie międzynarodowej

RMF: Polska oficjalnie zagroziła Unii Europejskiej. List premiera może wywołać skandal na arenie międzynarodowej

Polska wysłała do liderów UE list, w którym grozi wetem. RMF FM przekazało, że premier Mateusz Morawiecki poinformował liderów Unii, że Polska nie zgadza się na ich warunki odnośnie praworządności.

W tym samym liście szef polskiego rządu zagroził wetem budżetu unijnego, jeśli wspólnota będzie formować wspomniane powiązanie. To może doprowadzić do skandalu.

Dziennikarce RMF FM udało się ustalić, że premier Mateusz Morawiecki przesłał do liderów Unii Europejskiej: szefowej KE Ursuli von der Leyen, szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i sprawującej prezydencję w Unii kanclerz Niemiec Angeli Merkel list, w którym wyraża swój przeciw wobec warunkowania wypłacania pieniędzy z funduszu przestrzeganiem zasad praworządności.

Wcześniej list o podobnej treści wysłał premier Węgier – Viktor Orban. Ten pisał, że – “choć Węgry są oddane współpracy, to w świetle obecnego rozwoju sytuacji nie są w stanie zagwarantować jednomyślności koniecznej do przyjęcia pakietu finansowego” –

RMF FM dowiedziało się od jednego z unijnych dyplomatów, że premier Morawiecki uzasadnił swój przeciw w liście tym, że  -“projekt warunkowości zagraża uchwaleniu budżetu Unii Europejskiej“- .

Zasada dotycząca warunkowania wypłat funduszy z budżetu unijnego weszła w życie 5 listopada. Porozumienie zostało uzgodnione między Parlamentem Europejskim a prezydencją niemiecką. Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem Komisja Europejska ma możliwość zamrożenia środków, jeśli w danym państwie, któremu należy się subwencja, obserwuje się zagrożenie dla np. niezależności sądownictwa. Wydaje się to być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Z jakiegoś jednak powodu polski rząd burzy się przeciwko postanowieniom Unii Europejskiej. Według przedstawicieli polskich władz mechanizm ma być łamaniem postanowień ze szczytu UE, które miało miejsce w lipcu. Padają też głosy, że pomysł forsowany jest, by uderzyć szczególnie w prawicowe rządy Polski i Węgier.

Off-road: szkolenie z nagraniem HD
Off-road: szkolenie z nagraniem HD
89,99 zł
180 dni
do końca oferty!
45-minutowe szkolenie z jazdy off-road z nagraniem HD i bonem wartościowym za 89,99 zł i więcej opcji w Abstractive

Twoja reakcja?

Super
Super
4
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz