Home Kategorie Życie Odbijemy się od gospodarczego dna. Polacy odkryli wielkie złoża ropy i gazu. Wydobycie przyniesie potężne zyski

Odbijemy się od gospodarczego dna. Polacy odkryli wielkie złoża ropy i gazu. Wydobycie przyniesie potężne zyski

Odbijemy się od gospodarczego dna. Polacy odkryli wielkie złoża ropy i gazu. Wydobycie przyniesie potężne zyski

PGNiG Upstream Norway i Aker BP dokonało wielkiego odkrycia. Na Morzu Norweskim zlokalizowano okazałe złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. To oznacza potężne zyski dla nas.

PGNiG podało w komunikacie cytowanym przez PAP, że spółka zależna PGNiG SA PGNiG Upstream Norway we współpracy z Aker BP ASA zakończyła realizację otworu poszukiwawczego na prospekcie Alve Nord East.

Głównym celem, który przyświecał odwiertom była chęć zbadania formacji jurajskich i triasowych. Podczas badań stwierdzono występowanie w nich zasobów gazu ziemnego. Zasoby surowca szacuje się na 0,5–1 mld metrów sześciennych. Ponadto potwierdzono w tym miejscu obecność ropy naftowej. Jej ilość szacuje się na 6,3–17 mln baryłek.

Odkrycie cieszy jeszcze bardziej ze względu na lokalizacje złoża ropy. Znajduje się ono w pobliżu złoża, z którego złoża są już wydobywane, co pozwoli zaoszczędzić na potrzebnej do tego infrastrukturze.

– “Pozytywne wyniki prac poszukiwawczych na koncesji PL127C są szczególne satysfakcjonujące ze względu na lokalizację nowo odkrytych zasobów w pobliżu złoża Skarv, które stanowi nasze największe aktywo produkcyjne na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Możliwość wykorzystania już istniejącej, dobrze rozwiniętej infrastruktury złoża Skarv pozytywnie wpłynie na koszty ewentualnego zagospodarowania zasobów Alve Nord. Tym samym przyczyni się do efektywnej realizacji dwóch podstawowych celów działalności GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym” – poprawy wyniku ekonomicznego i dywersyfikacji dostaw gazu do Polski – poinformował w cytowanym przez PAP komunikacie prezes PGNiG Paweł Majewski.

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w maju sfinalizowała transakcję z lutego, na mocy której udziały w dwóch kolejnych złożach stały się jej własnością.

Udziały w koncesji PL127C w nieeksploatowanym jeszcze złożu Alve Nord osiągnęły wówczas poziom 11,92 proc., a w obszarze obejmującym złoże Gina Krog w koncesji PL029B zwiększyło się do 11,3 proc. Dzięki temu polska spółka zwiększy wydobycie gazu o 100 mln m sześc. rocznie.

Kurs online: Home staging z MEN
Kurs online: Home staging z MEN
69,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: home staging z zaświadczeniem MEN i dyplomem za 69 zł z Centrum Rozwoju Personalnego we Wrocławiu

Twoja reakcja?

Super
Super
7
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz