Home Kategorie Ludzie Burza wokół dotacji dla artystów. Kazik Staszewski: „Od tych… nic nie chcemy!”.

Burza wokół dotacji dla artystów. Kazik Staszewski: „Od tych… nic nie chcemy!”.

Burza wokół dotacji dla artystów. Kazik Staszewski: „Od tych… nic nie chcemy!”.

Ogromne kontrowersje wywołała opublikowana w sobotę lista beneficjentów rządowego Funduszu Wsparcia Kultury. Kwoty sięgające milionów złotych obok instytucji kultury dostali też popularni artyści.

Pieniądze otrzymali m.in. Golec uOrkiestra, Kamil Bednarek, Grzegorz Hyży i wykonawcy disco polo. Internet zalała fala komentarzy, również i samych zainteresowanych. Sytuację skomentował też Kazik Staszewski.

– “Czasy są ciężkie. Dla wszystkich. Rząd w końcu przyznał 400 milionów artystom, którzy o to go poprosili. Nie nam oceniać kto z nich jest w tak tragicznej sytuacji, by rząd o taką zapomogę prosić. Jeśli nie widzą w tym jakiejkolwiek niestosowności to niech biorą jak dają” – pisze na facebookowym fanpage’u Kultu Kazik Staszewski.

– “My nie prosiliśmy, chociaż sytuacja w Kulcie daleka jest od choćby różowej. Niektórzy koledzy już zarabiają w inny sposób, dzieląc swój czas na pracę i próby. Właściwie wróciliśmy do czasów gdy zaczynaliśmy. Jednak od tych…. (z trudnością powstrzymujemy się od użycia wulgaryzmu) nic nie chcemy” – kwituje artysta i zachęcił fanów do wsparcia zespołu przez kupowanie najnowszej płyty z koncertu na Pol’and’Rock Festival.

– “Przy okazji posłuchasz i obejrzysz największy koncert, jaki odbył się na ziemi polskiej kiedykolwiek. A zaręczamy – słaby nie był. I załatwimy to bez pośrednictwa tych panów (i pań)” – dodaje Kazik.

W stronę artystów, którzy skorzystali z pomocy rządowej posypało się wiele słów krytyki. Wiele osób pytało m.in. dlaczego spółka Golec Fabryka, należąca do braci Golców, dostała prawie 2 mln zł. Podobne pytanie zadano też w kontekście Kamila Bednarka, który dostał 500 tys. zł. Wokalista postanowił odnieść się do zarzutów.

– „Prowadzę od kilku lat działalność, zatrudniam ludzi, płace podatki jak każdy obywatel, płace ZUS i inne ściągane przez Urząd Skarbowy opłaty… Każdy, kto ma zarejestrowaną działalność w obrębie kategorii kulturalno-artystycznej mógł wystartować w projekcie. W moim imieniu postulował o to manager. Gratuluje wszystkim, komu udało się dostać dofinansowanie na przyszłe branżowe działania. Wierze, że mądrze je wykorzystacie i nie będziecie zmuszeni ich oddać z powrotem. (…) Nie rozumiem, dlaczego media wyszczególniły na tapecie głównie moje nazwisko spośród ponad dwóch tysięcy podmiotów. Może właśnie dlatego, że nie opowiedziałem się nigdy za żadną opcją polityczną?! Może dlatego, że uczciwie prowadzę firmę i nie wymieniam pieniędzy pod stołem?!”

Sławomir Świerzyński z zespołu Bayer Full, który otrzymał 550 tys. zł w rozmowie z wp.pl powiedział, że „nie za bardzo rozumie, czemu wokół przyznania im pieniędzy jest taki hałas”.

– „Wnioskowaliśmy o wsparcie dwóch projektów, które wymyśliliśmy i chcemy zrealizować. To telewizyjne programy poświęcone, ogólnie rzecz biorąc, muzyce i ekologii. Chcemy w ich ramach przedstawić piękno rodzimej przyrody przez pryzmat muzyki. Napiszemy ją i wykonamy. I, być może zaskoczę tu wielu krytyków, nie będzie to wcale disco polo. Wzięliśmy do siebie słowa o tym, że kryzys powoduje, że trzeba się przebranżowić: nie ma sensu teraz grać do tańca, więc zagramy zupełnie inaczej” – ujawnił.

Na stronie Ministerstwa Kultury możemy się dowiedzieć, że „celem Funduszu jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymania dotychczasowego zatrudnienia w sektorze kultury”.

Na ten cel rząd przeznaczy 400 mln zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie utraconych w trakcie pandemii przychodów. Resort przekaże tę kwotę łącznie 2046 podmiotom, w tym:

  • 144 samorządowym instytucjom artystycznym (łącznie 94 716 434 zł),
  • 306 organizacjom pozarządowym (38 578 661 zł)
  • 448 przedsiębiorcom (90 959 964 zł),
  • 1166 firmom świadczącym usługi zaplecza scenotechnicznego (175 235 109 zł).

Rekompensatę otrzymają m.in. Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy (1 450 000 zł), Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie (679 548 zł) czy też Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (1 704 000 zł).

Kurs online: Home staging z MEN
Kurs online: Home staging z MEN
69,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: home staging z zaświadczeniem MEN i dyplomem za 69 zł z Centrum Rozwoju Personalnego we Wrocławiu

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz