Home Kategorie Zdrowie NFZ rozpoczął wojnę z lekarzami. Podpuszcza ich i grozi wysokimi karami!

NFZ rozpoczął wojnę z lekarzami. Podpuszcza ich i grozi wysokimi karami!

NFZ rozpoczął wojnę z lekarzami. Podpuszcza ich i grozi wysokimi karami!

W dobie pandemii, NFZ postanowił wyjść na prawdziwą wojnę przeciwko lekarzom. Teoretycznie w planach mają zadbać o dobro chorych. W praktyce? Wiemy dobrze jak to wygląda.

Kontrolerzy NFZ telefonicznie weryfikują dostępność do lekarza, udając pacjentów. Jeśli próba dodzwonienia tego samego dnia jest nieudana, to przychodnie otrzymują pisma z groźbą kar umownych “z tytułu niezapewnienia bieżącej rejestracji świadczeniobiorców”.

Takie akcje od kilu tygodni zgłaszają podmioty POZ z rożnych regionów kraju – twierdzą lekarze Porozumienia Zielonogórskiego.

W piśmie do jednej z przychodni terenowy departament kontroli NFZ informuje, że kontroler dodzwonił się do rejestracji dopiero za czwartym razem i nie mógł umówić się na wizytę w tym dniu, co oznacza “utrudniony kontakt z placówką”.

– “Następnie pojawia się groźba kary umownej oraz wniosek o zmianę organizacji pracy „w sposób umożliwiający telefoniczny kontakt z placówką i bieżącą informację” – czytamy na stronie zielonogórskiego porozumienia lekarzy.

To szczyt bezczelności, żeby w takim ciężkim okresie pisać do nas tego rodzaju pisma” – oburza się szefowa przychodni, której sprawa dotyczy.

– “Pacjent (czyli kontroler NFZ), telefonujący po południu, otrzymał informację, że może umówić się na teleporadę lub w razie potrzeby osobistą wizytę następnego dnia. Pracujemy w ekstremalnych warunkach, odbieramy i wykonujemy dziesiątki telefonów dziennie (nie wspominając o osobistych wizytach pacjentów), więc nic dziwnego, że nie zawsze się można dodzwonić przy pierwszej próbie. Wyznacznikiem naszej pracy jest liczba udzielonych porad, a nie to, czy w danej chwili można się dodzwonić do przychodni” – mówi.

– “A liczba ta jest znacznie wyższa w porównaniu do ubiegłego roku. Ponadto Ministerstwo Zdrowia ani NFZ nie poczyniło żadnych kroków, aby zaopatrzyć nas w narzędzia i wytyczne lepszego kontaktu telefonicznego. Nie uwzględnia się np. przeciążeń sieci, awarii itp. Wielu z nas pracuje po kilkanaście godzin dziennie, zatrudnia dodatkowy personel, żeby pacjentom łatwiej było się dodzwonić, a NFZ traktuje nas w ten sposób?” – dodaje.

 

Skok w tandemie z 4200 m
Skok w tandemie z 4200 m
599,99 zł
750,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Szkolenie z lotem i skok ze spadochronem z wojskowego desantowca od 599,99 zł w Sky Force Polskim Centrum Spadochronowym

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
11
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
7

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz