Home Kategorie Zdrowie Płyn do ust zabija koronawirusa w 30 sekund? Oto co ustalili naukowcy

Płyn do ust zabija koronawirusa w 30 sekund? Oto co ustalili naukowcy

Płyn do ust zabija koronawirusa w 30 sekund? Oto co ustalili naukowcy

Płyny do higieny jamy ustnej mogą wkrótce stać się ważną częścią ochrony przed koronawirusem, obok maseczek, higieny i dezynfekcji rąk oraz zachowywaniu dystansu.

Wstępne badania wskazują bowiem na to, że zawarty w nich związek jest zdolny do zwalczania SARS-CoV-2 i to, jak pisze independent.co.uk, w zaledwie 30 sekund.

Do takich wniosków doszli uczeni z Cardiff University w Wielkiej Brytanii. A skłonił ich do tego wynik wstępnego badania klinicznego. Naukowcy pod kierunkiem prof. Davida Thomasa przez trzy miesiące testowali płyny do płukania jamy ustnej na bazie chlorku cetylopirydyniowego (CPC). Okazało się, że produkty te są zdolne do zwalczania koronawirusa, o ile zawierają co najmniej 0,07 proc. CPC.

Wnioski z eksperymentu zawarto w raporcie zatytułowanym “Skuteczność wirusobójcza składników do płukania jamy ustnej przeciwko SARS-CoV-2 in vitro”. Dokument nie został jeszcze poddany recenzjom, niemniej potwierdza wynik wcześniejszego badania wskazującego na to, że płyny do higieny jamy ustnej na bazie CPC są skuteczne w zmniejszaniu zagrożenia COVID-19. Czyżbyśmy byli w ten sposób w stanie zadbać o nasze zdrówko?

Czym jest chlorek cetylopirydyniowy? To związek o działaniu odkażającym. Jest aktywny przeciwko niektórym wirusom, grzybom, wykazuje działanie bakteriobójcze. CPC stosuje się w zapobieganiu i leczeniu lekkich i średnio-ciężkich stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.

Prof. David Thomas zaznacza, że chociaż wyniki są bardzo zachęcające, konieczne są dalsze badania kliniczne. – “Musimy zrozumieć, czy działanie dostępnych bez recepty płynów do płukania jamy ustnej na koronawirusa, które uzyskaliśmy w laboratorium, będzie występowało również u pacjentów” – stwierdził.

Planowane kolejne badania kliniczne zakładają sprawdzenie, jak skuteczny jest dostępny bez recepty płyn do płukania jamy ustnej w obniżaniu poziomu COVID-19 w ślinie chorych pacjentów hospitalizowanych w University Hospital of Wales w Cardiff. Wyniki mają zostać opublikowane na początku 2021 roku.

Wyniki uczonych z Cardiff University skomentował dr Nick Claydon, periodontolog (zajmuje się terapią chorób przyzębia): – “Jeśli pozytywne wyniki zostaną odzwierciedlone w kolejnym badaniu klinicznym, zastosowane płyny do płukania ust na bazie CPC mogą stać się ważnym dodatkiem do takich narzędzi ograniczania transmisji SARS-CoV-2 jak mycie rąk, zachowywanie dystansu i noszeniem masek, zarówno teraz, jak i w przyszłości” – stwierdził.

 

Wymiana kół lub opon z wyważaniem
Wymiana kół lub opon z wyważaniem
19,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wymiana 4 kół za 19,99 zł lub opon z wyważaniem za 32,99 zł i więcej w ProfiAuto Serwis Mati-Trans

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz