Home Kategorie Życie Księża mogą już zacierać ręce! Dzięki podwójnej waloryzacji otrzymają wyższe emerytury

Księża mogą już zacierać ręce! Dzięki podwójnej waloryzacji otrzymają wyższe emerytury

Księża mogą już zacierać ręce! Dzięki podwójnej waloryzacji otrzymają wyższe emerytury

Emerytury księży znów wzrosną. Duchowni, którzy skończyli 75. rok życia otrzymają podwójną podwyżkę świadczenia. Zmiany mają związek nie tylko z rosnącą wysokością pensji minimalnej.

Księża, podobnie jak inni obywatele po ukończeniu 65. roku życia otrzymują emeryturę. Różnica w wypłacaniu świadczeń polega na tym, że po 75. roku życia są im wypłacane dodatkowe pieniądze z tzw. Funduszu Kościelnego.

Z wyliczeń Super Expressu wynika, że podatnicy wpłacili już na wspomniany fundusz 171 milionów zł. Jest to o 5 milionów złotych mniej w stosunku do poprzedniego okresu, jednak należy mieć na uwadze, że równocześnie wzrosła wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla księży. Zgodnie z dostępnymi danymi, na emerytury dla duchownych podatnicy wydali 153 miliony zł. Jest to o 6 milionów zł więcej niż w poprzednim czasie.

Oznacza to, że duchowieństwo otrzymało podwójną waloryzację emerytur. Pierwsza wynikała ze standardowej podwyżki ZUS-u, a druga ze zwiększenia wydatków Funduszu Kościelnego. Jeszcze w lipcu tego roku MSWiA tłumaczyło, że wzrost kosztów ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego wiąże się z rosnącą pensją minimalną. Przy tym odpływie wiernych pewnie im się przyda.
– “Wydatki z Funduszu Kościelnego, przeznaczone na składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych, wiążą się z rosnącą wysokością minimalnego wynagrodzenia (dzisiaj wynosi 2 600 zł) oraz zwiększeniem specjalnego zasiłku opiekuńczego.” – stwierdzono.

Na początku lat 90. Fundusz Kościelny wynosił mniej niż 10 milionów zł rocznie. Do 2012 roku jego wysokość nie przekraczała 100 mln zł. Sześć lat później, w 2016 roku wydatki na Fundusz sięgnęły już 145 milionów zł. W 2017 roku było to 159 milionów, a w 2018 roku – 176 milionów.

Warto zaznaczyć, że zaledwie miesiąc temu księża, którzy w czasach komunistycznych byli opozycjonistami i którzy pobierają świadczenie poniżej 2 400 złotych otrzymali podwyżkę świadczenia. Przysługiwała ona tylko osobom, które prowadziły działalność niepodległościową, za którą groziło więzienie lub represje. Cóż, wygląda na to, że księżom będzie się żyć coraz lepiej.

Kurs online: Cukierniczy z certyfikatem
Kurs online: Cukierniczy z certyfikatem
69,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Cukierniczy z certyfikatem za 69 zł w Kar-Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz