Home Kategorie Życie Zmiany na egzaminie ósmoklasisty i maturze. Ma być znacznie łatwiej

Zmiany na egzaminie ósmoklasisty i maturze. Ma być znacznie łatwiej

Zmiany na egzaminie ósmoklasisty i maturze. Ma być znacznie łatwiej

Mniej lektur obowiązkowych z języka polskiego, mniej zadań z matematyki i łatwiejsze teksty z języków obcych – tak wyglądać ma tegoroczny egzamin ósmoklasisty i matury.

W tym roku szkolnym matury rozpoczną się 4 maja. W takim terminie egzamin dojrzałości prowadzony był zawsze. Zmienił się natomiast harmonogram egzaminu ósmoklasisty. Odbędzie się on, nie jak dotychczas w połowie kwietnia, ale dopiero 25-27 maja. To jednak nie koniec zmian. Oba egzaminy mają być znacznie prostsze niż zwykle.
– “Mamy pełnią świadomość tego, że wcześniej strajk nauczycielski, a następnie panemia koronawirusa i nauczanie zdalne z wiosny tego roku oraz obecna sytuacja, która nie wiemy jeszcze ile będzie trwać doprowadziły do tego że uczniowie klas 8 i maturalnych nie byli w stanie, nie ze swojej winy, zdobyć takiej wiedzy, którą zdobyliby gdyby nauka odbywała się w sposób tradycyjny” – mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Zmiany przygotowane przez ekspertów mają być teraz konsultowane z nauczycielami. Ostateczne zmiany poznamy w połowie grudnia. Wtedy rozpoczną się szkolenia dla nauczycieli o nowym egzaminie. Próbne arkusze zmienionych egzaminów dostępne będą w marcu. Co w nich znajdziemy?

Podczas egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego ograniczona zostanie liczba lektur obowiązkowych, a pracą pisemną będzie stworzenie tylko jednej z dwóch form wypowiedzi: rozprawki albo opowiadania. Co więcej ich temat nie będzie wskazywał lektury, do której mają odwołać się uczniowie. Będzie musiała nią być wybrana lektura obowiązkowa. W arkuszach mniej będzie także zadań dotyczących czytania ze zrozumieniem.

Zmniejszy się liczba zadań z matematyki (przy zachowaniu czasu egzaminu) i ograniczone wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej.

Największe zmiany w egzaminie z języka obcego dotyczyć będą obniżenia oczekiwanego poziomu biegłości językowej (poziom A2). Będzie mniej zadań i ograniczony zostanie zakres struktur gramatycznych.

Zmienia się też tegoroczny egzamin maturalny. Matura z matematyki na poziomie podstawowym będzie miała mniej pytań przede wszystkim w zakresie zadań otwartych przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu. Zniesiony zostanie też obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jako warunku zdania egzaminu maturalnego. Działania te (biorąc pod uwagę chociażby pandemie) nie są zaskoczeniem. Nasuwa się jednak pytanie. Jak takie matury będą odbierane przez szkoły wyższe?

– “W tej chwili nie ma powodu żeby rezygnować z ustnego egzaminu maturalnego” – mówi podsekretarz stanu w MEN, Maciej Kopeć. Przyznaje też, że resort edukacji zastanawia się nad przesunięciem dodatkowego egzaminu ósmoklasisty

Bezoperacyjny lifting twarzy
Bezoperacyjny lifting twarzy
89,99 zł
300,00 zł
Oferta zakończona!
Bezoperacyjny lifting twarzy, szyi, dekoltu urządzeniem Futur-Tec od 89,99 zł w Body Secret & SPA

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz