Home Kategorie Życie Asteroida uderzy w Ziemię? Nowe badania wskazują, że jest to możliwe przez “efekt Jarkowskiego”

Asteroida uderzy w Ziemię? Nowe badania wskazują, że jest to możliwe przez “efekt Jarkowskiego”

Asteroida uderzy w Ziemię? Nowe badania wskazują, że jest to możliwe przez “efekt Jarkowskiego”

Asteroida uderzy w Ziemię? Jeszcze niedawno naukowcy wykluczali taką możliwość, ale teraz zmienili zdanie. Według najnowszych obliczeń asteroida Apophis, może wejść na tor kolizyjny.

Apophis (oficjalna nazwa asteroidy to 99942 Apophis) jest 300-metrową asteroidą, o której ostatnio mówi się w mediach coraz częściej. A to ze względu na fakt, że w najbliższych dekadach Apophis zbliży się do Ziemi aż dwa razy.

Apophis to imię, które nosił w mitologii Starożytnego Egiptu demon ciemności i chaosu. Egipcjanie wierzyli, że miał on postać węża i był wrogiem boga słońca Ra. To znamienne, że asteroidę nazwano imieniem mitologicznej postaci, która próbowała udaremnić wschód słońca.

Pierwszy raz Apophis zbliży się do Ziemi w piątek 13 kwietnia 2029 r. Wówczas asteroida przekroczy orbitę satelitów telekomunikacyjnych i będzie ją można zobaczyć gołym okiem. Jednak naukowcy twierdzą, że prawdopodobieństwo zderzenia z Ziemią jest znikome.

Drugi raz Apophis ma zbliżyć się do Ziemi w 2068 roku. Jeszcze niedawno naukowcy uważali, że i wtedy nie będzie ryzyka, że asteroida uderzy w Ziemię. Ale teraz nie są już tego tacy pewni. Dlaczego?

Naukowcy z University of Hawaii i Jet Propulsion Laboratory wykryli na asteroidzie tzw.efekt Jarkowskiego. Oznacza to, że siła działająca na obracający się obiekt zmienia sposób jego poruszania się.

Asteroida Apophis porusza się w asymetryczny sposób, ponieważ emituje więcej ciepła po stronie półkuli, która zwrócona jest w stronę Słońca.

– “Asteroida zbacza z wyznaczanej przez grawitację orbity o ok. 170 metrów rocznie. To wystarczy, aby scenariusz zderzenia w 2068 r. wchodził w grę” – mówi autor odkrycia dr Dave Tholen.

Kluczowa jest obserwacja asteroidy przez badaczy, szczególnie w kwietniu 2029 roku, kiedy Apophis zbliży się do Ziemi. Pozwoli to na przeprowadzenie dokładniejszych badań i pozyskanie dodatkowej wiedzy.

12-etapowy zabieg
12-etapowy zabieg
99,99 zł
220,00 zł
90 dni
do końca oferty!
12-etapowy zabieg ze śluzem ślimaka na twarz i okolice oczu za 99,99 zł zamiast 220 zł w Hialuron (do -58%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz