Home Kategorie Ludzie Gulbinowicz nawet po śmierci nie szanuje decyzji Watykanu. Nie uwierzycie kto dostanie jego pieniądze.

Gulbinowicz nawet po śmierci nie szanuje decyzji Watykanu. Nie uwierzycie kto dostanie jego pieniądze.

Gulbinowicz nawet po śmierci nie szanuje decyzji Watykanu. Nie uwierzycie kto dostanie jego pieniądze.

Odszedł w wieku 97 lat, wkrótce po tym, jak został ukarany przez papieża Franciszka i pozbawiony insygniów biskupich. Co kryje testament kardynała Gulbinowicza?

O ukaraniu kardynała Gulbinowicza przez papieża głośno było w całym kraju. 97-letni duchowny tuż przed śmiercią otrzymał zakaz uczestnictwa w celebracjach i spotkaniach publicznych, pozbawiono go również insygniów biskupich, a także prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze.

W komunikacie nuncjatury informowano dość enigmatycznie o „oskarżeniach wysuwanych pod adresem ks. kardynała” oraz „zarzutach dotyczących jego przeszłości”. Za co dokładnie ukarano Gulbinowicza?

W życiorysie kardynała znalazło się wiele mrocznych, wzbudzających wątpliwości momentów. Jak poinformowała Interia (w ślad za oficjalną gazetą Stolicy Apostolskiej L’Osservatore Romano), na hierarchę nałożono sankcje dyscyplinarne za molestowanie, czyny homoseksualne i współpracę z ówczesną Służbą Bezpieczeństwa.
Po decyzji Watykanu w mediach zawrzało. Ale wkrótce po tym pojawiła się kolejna informacja: kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje. 97-latek zmarł w poniedziałek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego, gdzie trafił ponad tydzień temu. Hierarchę hospitalizowano po nagłym zasłabnięciu. Na kogo więc Gulbinowicz przeznaczy pieniądze.
Ze względu na zły stan zdrowia, kard. Gulbinowicz nie był w stanie wywiązać się z zobowiązania nałożonego przez Watykan. Hierarcha miał wpłacić pewną sumę pieniędzy na rzecz Fundacji św. Józefa, powołanej przez Episkopat w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych. Jednak zgodnie z ostatnią wolą duchownego, jego majątek zostanie przekazany na pomoc biednym i ubogim.

Większość otrzyma wrocławski Caritas, ale władze kurii zdecydowały, że część pieniędzy, w ramach kary nałożonej przez Watykan, trafi do kościelnej Fundacji św. Józefa działającą na rzecz ofiar nadużyć seksualnych w Kościele. Póki co nie wiadomo, o jakie kwoty dokładnie chodzi.

Natomiast książki kard. Gulbinowicza mają trafić do biblioteki Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

– “Wiemy, że uroczystości pogrzebowe odbędą się poza archidiecezją wrocławską. Natomiast zgodnie z wolą zmarłego informacja o miejscu i czasie pogrzebu nie będzie podawana do wiadomości publicznej” – powiedział Radiu Wrocław ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji.

Day spa Pro Komfort i Premium
Day spa Pro Komfort i Premium
119,00 zł
550,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiet day spa Pro Komfort od 119 zł i więcej opcji w Beauty Body Clinic® w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
5
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
10
Zły
Zły
8

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz