Home Kategorie Jan Paweł II zostanie pozbawiony wszelkich honorów? Zmiana nazw ulic to dopiero początek

Jan Paweł II zostanie pozbawiony wszelkich honorów? Zmiana nazw ulic to dopiero początek

Jan Paweł II zostanie pozbawiony wszelkich honorów? Zmiana nazw ulic to dopiero początek

Zmiany nazwy jednej z głównych arterii Warszawy – al. Jana Pawła II – domaga się świeżo zawiązany Komitet Zadośćuczynienia za Zbrodnie Kościoła Katolickiego. Jest już kandydat na patrona tej ulicy.

Komitet Zadośćuczynienia za Zbrodnie Kościoła Katolickiego domaga się zmiany nazwy jednej z głównej arterii Warszawy – al. Jana Pawła II. Jest już nawet nowy kandydata na patrona tej ulicy. To kolejna w ciągu ostatnich kilku dni inicjatywa, której celem jest odebranie polskiemu papieżowi honorów przyznanych przed laty przez stołecznych radnych.

– “Nie ma naszej zgody, aby ulice czy place polskich miast nosiły imię osoby stojącej na czele instytucji, w której długo i bezkarnie funkcjonował przestępczy system. Dlatego jako inicjatorzy lokalnych petycji w naszych miastach powołujemy ogólnopolski Komitet Zadośćuczynienia za Zbrodnie Kościoła Katolickiego, który będzie koordynował i promował działania mające na celu usunięcie Jana Pawła II z przestrzeni publicznej oraz z list honorowych obywateli polskich miast” – napisali w informacji prasowej założyciele Komitetu Zadośćuczynienia za Zbrodnie Kościoła Katolickiego.

W czwartkowe południe zwołano konferencję, na którą zaproszono dziennikarzy na pl. Grzybowski, przed kościół Wszystkich Świętych, na którego schodach stoi posąg Jana Pawła II. Spotkanie rozpoczął Michał Piękoś z Wiosny, mówiąc, że “to inicjatywa obywatelska mająca charakter ponadpartyjny“.

– “Uważamy, że czas na zmiany. Ten symboliczny akt, jak zmiana nazw ulic i placów, jest pokazaniem, że jako mieszkańcy i mieszkanki polskich miast nie stoimy po stronie oprawców, tylko po stronie ofiar. W Kościele Jana Pawła II mamy do czynienia z pewnym systemem, który miał dwa cele: tuszowanie zbrodni pedofilskich i ukrywanie księży pedofilów przed odpowiedzialnością karną” – powiedział działacz Wiosny

– “Czas na dalsze inicjatywy. W Warszawie jedna z głównych arterii nosi nazwę Jana Pawła II. Uzyskała ją w 1990 r. w ramach tzw. dekomunizacji. Istotny jest fakt, że wówczas kontrkandydatem na patrona tej alei był Janusz Korczak, wielki warszawiak, społecznik i obrońca praw dzieci” – przypominała Tarczyńska.

– “W państwie prawa, w którym istnieje rozdział Kościoła od państwa, przestrzeń publiczna należy do wszystkich. Nasze ulice, wasze kaplice. Niech kult świętych przeniesie się do kościołów, kaplic, miejsc sakralnych. Natomiast ulice powinny odzyskać patronat, który nie budzi wątpliwości” – powiedział Wojciech Browarny z partii Razem.

 

Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
47,00 zł
69,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Dieta OXY: dieta odchudzająca ceniona przez celebrytów od 47 zł (do -40%)

Twoja reakcja?

Super
Super
13
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
12
Zły
Zły
31

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz