Home Kategorie Zdrowie Naukowcy zmienili zdanie w sprawie koronawirusa! Wielu Polaków będzie zawiedzionych

Naukowcy zmienili zdanie w sprawie koronawirusa! Wielu Polaków będzie zawiedzionych

Naukowcy zmienili zdanie w sprawie koronawirusa! Wielu Polaków będzie zawiedzionych

Palenie papierosów a koronawirus. Wiosną pojawiały się głosy, że palacze chociaż w tym jednym przypadku mają powody do optymizmu, ponieważ palenie może pomóc w zahamowaniu pandemii.

Jednak najnowsze ustalenia naukowców nie pozostawiają złudzeń. Palenie zwiększa ryzyko infekcji SARS-CoV-2 i pogarsza przebieg samej choroby COVID-19.

Jedni twierdzili, że nadszedł najlepszy moment na rzucenie zgubnego nałogu, inni, że palenie chroni przed COVID-19. Wśród naukowców nie było dotąd zgody na temat wpływu palenia papierosów na koronawirusa.

Zaczęło się od wyników chińskich badań, które miały wykazać, że wśród pacjentów zakażonych koronawirusem tylko niewielki procent stanowią palacze. Chodzi o raport naukowców z Wuhan “Cechy kliniczne 140 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 w Wuhan w Chinach“.

Teza o zbawiennym wpływie palenia papierosów wydaje się dość absurdalna, biorąc pod uwagę fakt, że palenie papierosów jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób płuc, w tym raka płuc i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Naukowcy z Eli and Edythe BoarPaled Center of Regenerative Medicine and Stem Cell Research at UCLA postanowili to sprawdzić, aby zmniejszyć ryzyko występowania ciężkiego rozwoju choroby.

Zespół dr Brigitte Gomperts odtworzył to, co dzieje się, gdy drogi oddechowe palacza zostają zainfekowane koronawirusem. W tym celu stworzono model dróg oddechowych, przenoszących wdychane powietrze do płuc i wyłapujących wirusy, bakterie czy zanieczyszczenia.

– “Nasz model odtwarza górną część dróg oddechowych, która jest pierwszym miejscem, w które uderza wirus. Jest to część, która wytwarza śluz służący do wyłapywania wirusów, bakterii i toksyn” – tłumaczy Brigitte Gomperts, kierująca zespołem naukowym z UCLA Jonsson.

Wyniki badania nie pozostawiły wątpliwości. Palenie papierosów powodowało nie tylko szybsze zakażenie wirusem SARS-CoV-2, ale także poważniejszy przebieg choroby COVID-19.

 

Zabiegi na stacjach treningowych
Zabiegi na stacjach treningowych
79,99 zł
Oferta zakończona!
Zabiegi na stacjach strefy fitness: 5 treningów za 79,99 zł i więcej w Body Evolution w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz